NEOM En Yeni Sürdürülebilir Turizm Merkezi Lejya'yı Tanıttı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
LEYJA: NEOM'UN EN SON EKOTURİZM DESTİNASYONU

Sürdürülebilir Turizm Merkezi Lejya

Saudi Vision 2030'un daha güçlü ve sürdürülebilir bir turizm endüstrisine yönelik hedeflerini güçlendiren NEOM, en yeni ekoturizm destinasyonu olan Leyja'nın geliştirildiğini duyurdu. Akabe Körfezi kıyısından başlayıp iç kesimlere doğru ilerleyen Leyja, 400 metre yüksekliğindeki dağların arasına oyulmuş, yüzyıllar boyunca doğa ve su tarafından şekillendirilmiş doğal bir vadi. NEOM'un kapsayıcı stratejisiyle uyumlu olarak, Leyja'nın geniş arazisinin %95'i doğa koruma alanı olarak belirlenecek ve yenilikçi ekolojik tasarım çevreyle bütünleşen inşaat teknikleriyle harmanlanacak.

Sürdürülebilir Turizm Merkezi Lejya

Geliştirildikten sonra, üç konaklama tesisinde dünyaca ünlü şeflerin kaliteli yemekleri, sağlıklı yaşam tesisleri ve çatı katındaki sonsuzluk tarzı havuzlar da dahil olmak üzere rafine deneyimler sunacak. Rehberli vadi yürüyüşleri, yürüyüş parkurları, dağ bisikleti ve tırmanış da vadinin dramatik dağ manzaraları arasında macera arayanların ilgisini çekecek.

DAĞIN VADİLERİNE SAKLANMIŞ KONUKSEVERLİK DENEYİMLERİ

Sürdürülebilir Turizm Merkezi Lejya

Leyja, krallığın varış noktalarını çeşitlendirme taahhüdünde stratejik bir adımı temsil ediyor. Dünyanın önde gelen mimarları tarafından tasarlanan üç otel, NEOM'daki gelişimin konukseverlik hizmetlerini tanımlıyor. Tesislere eşit olarak dağıtılmış toplam 120 butik oda ve süitten oluşan her otel, sürdürülebilirliği sağlarken ve farklı konuk deneyimleri sunarken çevresiyle uyum sağlamak için özel olarak hazırlanmış.

Maceraperestlere hitap eden ilk tesis, vadi duvarlarına bir merdiven gibi tırmanan ve doğal arazi üzerinde minimum etki bırakan yapısız bir tasarıma sahip. Uçurumun tepesine ve vadi kenarlarına doğru katlanan konumu, kaya tırmanışı ve çevredeki diğer yüksek oktanlı deneyimleri arayanlara kendini sunar. Vadi'nin en büyük vahasının kalbinde yer alan ikinci tesis kayadan yükseliyor. Keşif için bir geçit görevi gören heykelsi bir merdiven, vadinin panoramik manzarasına açılıyor. Üçüncüsü, etrafındaki doğal güzelliği yansıtan yüksek teknolojili, yansıtıcı bir cepheyle bezenmiş, vadi sularının görünüşte merkezinden akmasına izin veren sürükleyici bir sağlıklı yaşam merkezi olarak ortaya çıkıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)