Net Sıfır Enerjili Ev

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bu sürdürülebilir mimari projenin başlangıcı, bir kültür küratörü ve mimarlık eğitimcisi olan Dr. Jung Soik'in karşılaştığı kişisel bir deneyime dayanıyor. Dr. Jung İtalya'nın Milano kentinde okurken, yükselen petrol fiyatlarına karşı yerel kamyoncular sendikasının grevine tanık oldu. Grev başladıktan üç gün sonra, Dr. Jung kasabada taze yiyecek bulamadığını fark etti. Bu deneyim, günlük hayatımızın bağlı olduğu çeşitli sistemlerin güvenlik açıklarının farkına varmasını sağladı. Dr. Jung bir gün kendi kendine yeten bir topluluk kurduğunu hayal etmeye başladı. Sosoljip, Dr. Jung'un hayaline doğru attığı ilk adımdır.

Jung, net sıfır enerjili bir ev inşa etmesi için Lifethings'i görevlendirdi. Yang Soo-in, Kore ve Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışan bir mimar ve halk sanatçısıdır. Yang, Seul'ün dört saat güneyindeki balıkçı köylerini ve çiftçi köylerini 40'tan fazla kez ziyaret etti ve proje boyunca günlük bir inşaat blogu tuttu.

Net sıfır enerjili ev

Müşteri ve mimar Dr. Jung Sosoljip'in tasarımında, yapımında ve bütçesinde sağduyuya dayalı olmasını istedi. Güneş panelleri, güneş ısısı toplama tüpleri, odun kazanı, dört mutfak ve dört banyo içeren bu 230 metrekarelik ev 284.000 $'a tamamlandı. İnşaat maliyetlerini makul tutmak, bütçe kısıtlamaları nedeniyle değil, sürdürülebilir mimari proje için çok önemliydi. Çünkü Dr. Jung ve Yang, bu projenin yenilenebilir enerji üretimi kullanarak düşük bütçeli ve çevre dostu evler inşa etmenin mümkün olduğunu göstermesini istedi.

Net sıfır enerjili ev

Müşteri ve ailesi, üç esnek odadan oluşan bu evde yaşıyor; müşterinin odası, ebeveyn odası ve yatak ve kahvaltı odası. Ana alan ebeveyn oturma odası, yatak odası, mutfak ve yemek alanını içerir. Müşterinin alanı bağımsızdır, ancak ana alana bir sundurma ile bağlıdır. Asma katta özel yaşam alanına sahip geniş stüdyo bulunur. Stüdyo hem kütüphane hem de mimarlık atölyeleri için bir sınıf olarak ikili amaca hizmet eder. 

Net sıfır enerjili ev

Oda ve kahvaltı bölümü, ailenin aniden tüm hayatlarını geçirdikleri Seul'den uzaktaki kırsal bir köy olan Namhae'ye taşınmasından dolayı özel bir alan görevi görür. Aile, arkadaşlarını davet etmenin yanı sıra bir B&B içerecek. Müşterinin hala İtalya'da yaşayan küçük kız kardeşinin ailesi de her yıl birkaç ayını Sosoljip'te geçirecek. 

Net sıfır enerjili ev

Köyün karakteristik manzarasından yararlanan evin alt katında teraslı tarım arazileri, yatak ve kahvaltı odaları bulunur. Aile alanı, her ikisine de doğrudan dışarıdan erişilebilen üst kattadır. Ebeveyn alanı B&B alanına merdivenle bağlanarak, B&B odasının ek bir yatak odası olarak kullanılmasına olanak tanıyor. İki B&B odası esnek bir duvarı paylaşarak, alanın istenirse büyük bir tek kişilik odaya dönüşmesine olanak tanır. B&B'nin çatı katı, odanın önüne açılan muhteşem deniz manzaralı bir bahçeye dönüşüyor.

Net sıfır enerjili ev

Üst kat, müşterinin alanını ayırmak için güney-kuzey yönünde kayan doğu-batı yönünde uzanan uzun bir kütledir. Çatı yıl boyunca en iyi güneş ışığını alacak bir açıyla eğimlidir ve 3KW fotovoltaik paneller ve güneş ısısı toplama tüplerinin sığması için boyutlandırılmış. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere yer verilmiş. Bir odun kazanı, fosil yakıtların kullanılmasını önlemek için ikincil bir ısı kaynağıdır. Pencereler havalandırmayı kolaylaştıracak şekilde konumlandırılmış. Ayrıca ısı kaybını en aza indirecek şekilde dikkatlice boyutlandırılmış


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)