Norveç'in Akıllı Şehir Projesinin 2025 Yılında Tamamlanması Planlanıyor

Akıllı şehir projesi ile Norveç’te kurulması planlanan yeni yaşam alanı Oslo Uluslararası Havalimanı çalışanları için planlandı.

Norveç’in başkenti Oslo için geliştirilen tasarım, sürdürülebilir akıllı kent kurulması projesini kapsıyor. Oslo Airport City adı verilen sürdürülebilir akıllı şehir,  tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanacak.Toplamda 370 hektarlık alana kurulması planlanan Akıllı şehir projesi , havaalanına yakın olmasıyla da enerji verimliliğini hedefliyor.

Otomobil yasak, her yer yürüyerek gidilecek!

Sürdürülebilir Akıllı şehir projesinin mimarlarından Tomas Stokke; ihtiyaç duyduğu enerjiyi dışa bağımsız olarak kendi üreten, ve işin daha ilginç yanı olarak hiç otomobil olmadan, insanların yürümek suretiyle gidecekleri yerlere kolayca ulaşmalarını amaçlayan, öte yandan tüm bunları gerçekleştirirken günümüz teknolojik imkanlarının da inşa edilen alanın geleceğin akıllı şehir prototipine sahip olacağını belirtti.

Akıllı şehir projesi 2025 yılında tamamlanacak

Oslo Uluslararası Havaalanı çalışanlarına özel olarak geliştirildiği belirtilen akıllı şehir projesi, 2050 yılının yaşamsal barınma ve yaşam ihtiyaçları programı doğrultusunda tasarlandı. Bugün itibariyle 22 bin olan çalışan sayısının 2050 yılında ise 40 bin kişiye ulaşması bekleniyor.

Durum böyle olunca Planlanan şehir de 40 bin kişinin yerleşimi ve ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak ve aynı zamanda Oslo ziyaretine gelen misafirlerin konaklaması için ilgi çekici bir cazibe merkezi oluşturulacak.

İnşaatın ilk aşamada 2019 yılında başlaması, ilk binaların ise 2022 yılında tamamlanması ön görülüyor. Sürücüsüz araç altyapısının 2025 yılında tamamlanması hedefleniyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)