Çatıyla Örtüşmek:Selestranda House

Mimar Atle Sorby tarafından Norveç’te tasarlanan, elli sene önce yapılmış ev Norveç’in yerel ustaları tarafından  yenilenme süreci geçirmiş. 

 Norveç’li tasarım stüdyosu Bark Architecture gerekli fonksiyonları konuta yükleyerek modern mimari ile orijinal Norveç mimarisini dengelemek için evi yeniden tasarladı.  

Selestaranda Evi dar ve eski yolların uzun eğimlerle ayrıldığı deniz kıyısında  nispeten düz bir arazi üzerine kurulmuş. Bölgenin zorlu hava koşullarına dayanacak şekilde tasarlanan ev Norveç’in geleneksel konut tipolojisini yeniden yorumlamış. İklimden korunma amaçlı gövdeye kadar çekilen  büyük bir çatıya sahiptir. Ev adeta çatı katı modülünde bir forma sahip.

Yenilenen evde yatak odası banyo ve depo odası ile sonradan eklenen ortak bir salon ve mutfak alanları bulunuyor. Yenileme sürecinin her aşamasında çalışan yerel zanaatkarlar Sandnes’te ki tuğla fabrikalarında üretilen kiremitler ile çatıyı kaplamışlar.

Açık ve planlı bir düzen oluşturmak isteyen mimarlar ortak alanda duvar ve tavanları yıkıp peyzajın panoramik manzarasını sunan şerit pencerelerle ile kullanıcıların daha rahat kullanabileceği alanlar sağladı. 

Kaynak: inhabitat
Mimarlar: Bark Architecture
Fotoğraflar: Lise Bjelland
Bölge: Norveç


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)