Norveç'teki Sürdürülebilir Ahşap Kabinler

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Ahşap kabinlerin sürdürülebilir gelişimi, Norveç kıyısıyla uyumlu bir şekilde harmanlanıyor. Oslo merkezli mimarlık stüdyosu SpaceGroup, Norveç'in Hagefjorden kentinde sürdürülebilir bir kabin gelişimini duyurdu. Sürdürülebilir mimari proje, doğal araziye minimum müdahale ile inşa edilmiş 16 ahşap yapı içeriyor. Herkes için seyahat aktivitelerini sınırlayan salgının patlak vermesiyle, Movikheien kabin kompleksi tüm Norveçliler için çekici ve erişilebilir bir yerel destinasyon haline geldi.

Movikheien

Sürdürülebilir mimari 'Movikheien' projesinin yenilikçi geliştirme planı büyük karbon ayak izine sahip, geniş ormanların acımasızca ağaçlarını kesen ve araziyi şiddetli şekilde manipüle eden aşırı büyük barakaların yıkıcı modelini kırıyor. Spacegroup'un önerisi geleneksel ama unutulmuş bir "hafif dokunuşa" dayanıyor. Peyzaja özenle yerleştirilmiş küçük birimler (64 m2), %100 ahşap konstrüksiyon; çevre dostu ve sosyal açıdan kapsayıcıdır. 

Movikheien

Tipik olarak Norveç'te kabin alanları için arsalar, farklı değer tekliflerine dayalı olarak satış için tamamen bölümlere ayrılmış. Burada kabinler arazinin üzerindeki sütunlarda duruyor, her biri yalnızca öngörülen ayak izine sahip olup, onları birbirine bağlayan manzarayı toplu olarak paylaşıyor ve bölgenin doğal kaynaklarını korurken sosyal sermayeyi besliyor.

Movikheien

Planlama aşamasında gözlemlenen temel ilke, sahada hiçbir araç girişinin sağlanmamasıydı. Yollar özellikle engebeli ve yoğun alanda kapsamlı bir operasyon gerektirdiğinden, bu tür müdahaleler arazinin doğal niteliklerine oldukça zarar verir. Tasarım tasarlanan bir yürüyüş parkuru aracılığıyla sahaya erişim sağlar. Müşteriler ağaç uzmanları, tırmanıcılar ve mimarlar ile sahada yürür. Tüm yapı bileşenleri ağır makine gerektirmeden kolayca taşınabilecek boyuttadır.

Movikheien

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)