Open Design İstanbul Başvuruları Devam Ediyor

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) tarafından, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile yürütülen “Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi” kapsamında, endüstriyel tasarımcılarla sanayicileri daha fazla işbirliği yapmaya teşvik etmek için “Open Design İstanbul Endüstriyel Tasarım Yarışması” düzenlenecek. Yarışmaya başvurular 16 Eylül’e kadar devam edecek ve kazananların ödülleri 26 Eylül’de MAKTEK Avrasya Fuarı’nın açılış töreninde açıklanacak.

27 Eylül tarihinde MAKTEK Avrasya Fuarı Etkinlik Alanı’nda endüstriyel tasarım alanının en prestijli organizasyonlarından olan iF Forum Design’ın Uluslararası Proje Direktörü Frank ZIERENBERG’in, iF Design Award 2022’de ülkemizi temsil ederek ödüller alan Redon Teknoloji A.Ş. Genel Müdürü Atakan AKÇAY ve Hidromek A.Ş. Design Studio Lideri Hakan TELIŞIK’ın konuşmacı olarak yer alacağı ve 11.00 – 12.30 saatleri arasında gerçekleşecek “Endüstriyel Tasarımın Sanayide Yarattığı Katma Değer” konferansı verilecek.

Takım tezgahları sektörünün çatı kuruluşu Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), yürütmekte olduğu “Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi” ile takım tezgahları sektöründe küresel rekabetin önünü açacak. Proje kapsamında hayata geçirilecek dijital işbirliği platformu ve ortak kullanımlı tasarım merkezi ile endüstriyel tasarımın katma değer ve kalite algısına faydaları sektör temsilcileriyle daha etkin şekilde paylaşılabilecek. Tasarımcı-sanayici arasındaki bilgi paylaşımının da artırılacağı proje ile sektörde mühendislik ve endüstriyel ürün tasarımcılarının teknik kapasiteleri, bilgi ve becerileri güçlendirilecek. Proje ile Türkiye’nin, takım tezgahları sektöründe yeşil üretim, sürdürülebilir ekonomi, otomasyon, Endüstri 4.0 uygulamalarının yanı sıra tasarımda da dünyada ön plana çıkması hedefleniyor.

Başvurular 16 Eylül’e kadar devam ediyor

Proje hedefleri doğrultusunda, endüstriyel tasarımın önemini geniş kitlelere aktarmak amacıyla TİAD tarafından “Open Design İstanbul Endüstriyel Tasarım Yarışması”organize edildi. Yarışma kapsamında endüstriyel tasarım için; CNC Torna Tezgahı, CNC İşleme Merkezi, ve 3D Yazıcı olmak üzere üç ana konsept belirlendi. Katılımcılar istedikleri ürün tipini seçerek projelerini hazırlayarak yarışmaya başvuru yapabilecekler. Yarışmaya başvurular 16 Eylül 2022 saat 18:00’e kadar www.opendesignistanbul.com adresinde yer alan şartnameye uygun olarak yine aynı adreste yer alan online başvuru modülü aracılığı ile yapılabilecek.

Yarışma Ödül Sponsoru MAKTEK Avrasya Fuarı ve TÜYAP

Yarışmada dereceye girecek projelerin ödülleri MAKTEK Avrasya Fuarı ve TÜYAP sponsorluğunda verilecek. Yarışmada; 1’inci olacak proje sahibine 50.000 TL, 2’nci olacak proje sahibine 30.000 TL, 3’üncü olacak proje sahibine ise 20.000 TL ödül verilecek.

4., 5. ve 6. projeler için de Mansiyon Ödülü, iF Design Award Yarışması’na başvuru yapmak istemeleri durumunda yönlendirme ve mentorluk olacak. iF Design Award Yarışması’na başvuru yönlendirmesi ilk 3 için de geçerli.

Yarışma ile İlgili Önemli Tarihler

Yarışma duyurusu29 Temmuz 2022
Başvuru Son Tarihi16 Eylül 2022
Başvuruların Jüri Ön Değerlendirmesi17-20 Eylül 2022
İlk 10’a seçilenlerin Jüri Sunumu (Online)22-23 Eylül 2022
Ödül Töreni26 Eylül 2022

Proje etkinlikleri kapsamında MAKTEK Avrasya Fuarı’nın ikinci günü olan 27 Eylül tarihinde endüstriyel tasarım alanının en prestijli organizasyonlarından olan iF Forum Design’ın Uluslararası Proje Direktörü Frank ZIERENBERG’in ve iF Design Award’da ülkemizi temsil ederek ödüller alan Redon Teknoloji A.Ş. Genel Müdürü Atakan AKÇAY ve Hidromek A.Ş. Design Studio Lideri Hakan TELIŞIK’ın konuşmacı olarak yer alacağı ve 11.00 – 12.30 saatleri arasında gerçekleşecek “Endüstriyel Tasarımın Sanayide Yarattığı Katma Değer” konferansı verilecek. Tüm ilgilileri seminer programına davet ediyoruz.

ENDÜSTRİYEL TASARIMIN SANAYİDE YARATTIĞI KATMA DEĞER
SaatKonuKonuşmacı
11.00 – 11.05Açılış KonuşmasıFatih VARLIK

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD)

Yönetim Kurulu Başkanı

11.05 – 11.45Yeni Tasarım Trendleri Endüstriye Nasıl Yön Veriyor?Frank ZIERENBERG

iF International Forum Design

Uluslararası Proje Direktörü

11.45 – 12.05iF Design Award 2022’de Ödüllere Giden Süreç ve Oluşturulan VizyonAtakan AKÇAY

Redon Teknoloji A.Ş.

Genel Müdür

12.05 – 12.25iF Design Award 2022’de Ödüle Giden Süreç ve Oluşturulan VizyonHakan TELIŞIK

Hidromek A.Ş.

Design Studio Lideri


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)