EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Pasif Enerjili Bir Yaşam Köyü

Studio Losa Architects ve Fransa'nın en büyük sosyal eylem topluluk merkezlerinden biri olan Clermont-Ferrand'ın Centre Communal d'Action Sociale (CCAS) tarafından desteklenen Clos des Vignes, Fransa'nın Clermont-Ferrand şehrinde yer alan pasif tasarım ilkeleriyle yapılmış kuşaklar arası ve kapsayıcı bir yaşam köyüdür. Bu iddialı proje, sekiz bina içinde 40 yaşam ünitesi içermektedir. Clos des Vignes yaşam köyü aynı zamanda tüm sakinlerinin kullanımına açık çok işlevli bir salona sahiptir. Proje, yalnız yaşlılar, kamu yardımı alan kişiler ve engelliler için bir yuva görevi görmektedir.

40 ünitenin yarısı bir yatak odası diğer yarısı ise iki yatak odasına sahiptir. Ünitelerin 30'u yaşlılar için ayrılmıştır, geri kalan 10'u ise öğrenciler veya genç çiftler içindir. Tesis, Puy de Dôme yanardağı ve Monts du Livradois-Forez doğa koruma alanının manzarasına sahiptir ve bu manzara köy sakinleri için yeni bir yaşam tarzı, tazelenmiş fiziksel ve zihinsel enerji için ilham kaynağı olmaktadır. 

Tüm birimlere ve halka açık kamusal alanlara, hareket kabiliyeti kısıtlı olan bireylerin erişebilmesi sağlanmıştır.
Kompleks ayrıca akıllı ev yönetimi içermektedir. Sebze bahçeleri ve yürüyüş yolları, gün boyunca halka açıktır. 

Dış mekânlarda yüksek dayanımlı zemin kaplamaları tercih edilirken, az bakım gerektiren ve yüksek performanslı iç yalıtım malzemeleri, iç mekânın termal ve akustik konforunu sağlamakta. Güneş panelleri, pasif ev tasarım ilkelerine desteklemek amacıyla mekânın ve suyun ısıtılması için enerji üretmektedir. Bu yaşam köyündeki binalar çelik ve beton kullanılarak yapılmıştır.
 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)