Pasif Ev Tasarımlı Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Brooklyn merkezli mimarlık stüdyosu MODU, Carroll Gardens, Brooklyn'deki çok aileli bir konut binası için bir arka ekleme ve yenileme projesi olan Mini Tower One'ı kısa süre önce tamamladı. 325 m²'lik (3.500 fit kare) proje, pasif ev tasarım ilkelerine bağlılığıyla desteklenen düşük enerji stratejileriyle kentsel doğayı yenilikçi bir şekilde bütünleştiriyor. Pasif ev tasarımı, bir binanın enerji tüketimini ve karbon ayak izini önemli ölçüde azalttığı için sürdürülebilir inşaat için çok önemli. Temel bileşenler arasında süper yalıtımlı cepheler ve minimum enerji kullanımıyla konforlu iç mekan sıcaklıklarını korumak için hava geçirmez yapı bulunur.

Pasif Ev

50 metrelik bir huş ağacı ile çerçevelenen proje, bu pasif ev ilkelerinin yanı sıra terasta radyan dış mekan ısıtması, iç ortamları korurken güneş odasının dış mekana açılmasını sağlayan bir hava perdesi ve hava filtreleme ve soğutma için dikilmiş bir iç mekan ağacı gibi çözümleri de içeriyor. Bu özellikler Mini Tower One'ın en yoğun ısıtma ve soğutma aylarında hava geçirmez, enerji tasarruflu bir evden ılıman havalarda bir dizi iç-dış mekana geçiş yapmasını sağlıyor.

Pasif Ev

Bina, tüm katlarda çapraz havalandırmayı kolaylaştıran geniş açıklıklarla donatılmış. Ekleme nedeniyle arsa alanında yüzde 30'luk bir artış olmasına rağmen, Mini Tower One sadece yüzde 12 ek enerjiye ihtiyaç duyuyor ve bu talep çatıdaki güneş panelleri tarafından karşılanıyor. Yenilebilir bir bahçeye sahip olan çatı terası, dinlenme ve eğlence için bir alan sağlıyor.

Pasif Ev

İlavenin yapısal sisteminde hafif metal çerçeve ve 'mini kirişli' beton plakalar kullanılmış. Dış cephe, bir Kingspan Group şirketi olan Morin'in geri dönüştürülmüş alüminyum panelleriyle kaplanmış ve binaya zengin bir görsel doku kazandıran üçgen nervürlere sahip.

Pasif Ev

Proje, MODU'nun New York'taki mevcut 'orta konut' yapılarında konut yoğunluğunu artırmaya odaklanan devam eden araştırmasının bir parçası. Bu geliştirme stratejisi, tam yıkım gerektirmeden mevcut Kat Alanı Oranını (FAR) en üst düzeye çıkarır ve bu tür eklemeleri uzun zamanlı sahipler için erişilebilir hale getirir. Araştırma, New York'ta böyle bir modelin uygulanabileceği, özellikle sınırlı imar yüksekliği, yetersiz mevcut yapılar veya dengesiz zemin koşullarına sahip mülklerde 1.000 çok aileli konutu tanımlıyor.

Pasif Ev

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)