Pasif Ev İlkeleri İle Yenilenen Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İspanya Valensiya, Paterna'daki bu geleneksel ev La Caseta Arquitectura tarafından yenilenmiş ve pasif ev ilkelerini takip etti. Mevcut yapı havalandırma veya aydınlatmaya yardımcı olmak için avlu içermeyen tek bir cephe içerir. Bu nedenle mimarlar evi sokağa doğru yönlendirdi.

Pasiv Ev İlkeleri İle Yenilenen Yapı

Gündüz fonksiyonları için çatı levhasının yüksekliğinden yararlanır. Bu nedenle gece planı alt katta, evin girişinin yanında yer alır. Evin her yerinde malzeme kontrastları var. Alt kat temiz ve minimalist olup alanı en üst düzeye çıkarmak için beyaz kullanılarak, alana sıcaklık katan ahşap zeminler ile birleştirilmiş. 

Pasiv Ev İlkeleri İle Yenilenen Yapı

İkinci katta çevre kaplaması önceden var olan sıvanın elden geçirilmesiyle orijinal haliyle korunmuş ve böylece tuğla ve duvar odada daha belirgin bir şekilde öne çıkar. Tavan için kullanılan ahşabın yanı sıra çimentolu bir zemin belirtilmiş.

Pasiv Ev İlkeleri İle Yenilenen Yapı

Cephede SATE ısı köprüsü, düşük emisyonlu camlar ve kompozit yalıtım panelleri çatıda yer alarak evin enerji tüketimini neredeyse sıfıra indiriyor. Yaklaşım pasif ev konseptiyle birlikte orijinal karakteri içeren basit ve gelenekseldir.

Pasiv Ev İlkeleri İle Yenilenen Yapı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)