Perkins+Will Bükülmüş Sürdürülebilir Bir Yapı Tasarlıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org

Perkins+Will, York Üniversitesi Sürekli Çalışmalar Okulu için yeni bir bina tasarlama yarışmasını kazandı. Bina Toronto, Kanada'nın North York semtindeki Kiel kampüsünde yer alıyor. Önde gelen mimarlık firmasının önerisi, HOK ve Gau Hastings Architects ve Henning Larsen gibi diğer tanınmış firmaların başvuruları arasından seçildi.

Bükülmüş Sürdürülebilir Yapı

Ödüllü tasarım bağlama uyum sağlıyor ve kampüsün güneydoğu girişi için bir dönüm noktası görevi gören prizmatik cephe yılan gibi bir şekle sahiptir. Ayrıca çevreyi daha etkin hale getirmek için yeni peyzajlı kamusal alanlar ve yolcu indirme yerleri de içeriyor.

Perkins+Will, sürdürülebilir mimariye doğal ışık ve birbirine bağlı alanlar yaparak okula aidiyet duygusunu güçlendirdi. Bunun gibi rahat alanlar öğrenciler arasında sosyal etkileşimı artırıyor ve ayrıca topluluk odaklı etkinliklere ev sahipliği yapabilir.

Bükülmüş Sürdürülebilir Yapı

Şirket, "Kampüsün dramatik şekli aslında kamusal alanlarının optimizasyonuna, öğrenci hareket modellerine ve güneş yönelimine göre hesaplandı.Tasarım, Kanada kampüslerinde sürdürülebilirlik, tasarım mükemmelliği ve öğrenci deneyimi için yeni standartlar belirliyor. Ayrıca tasarım Kanada'daki daha büyük kampüslerin ve gezegenin ihtiyaçlarını dengeliyor." diye açıklıyor. 

Bina en az LEED Gold sertifika almayı hedefliyor. Bu nedenle sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlerden güneş panelleri gibi birçok sürdürülebilir unsur içeriyor. Ayrıca "Pasif Ev" standartlarına uygun ısı geri kazanımlı ve bina kabuklu havalandırma sistemi bulunuyor. Perkins+Will ve York Üniversitesi de bina yapısal sistemlerinin temeli olarak masif ahşap kullanmayı hedefliyor. Tüm bu çabalar yeni binanın karbon ayak izini ve enerji tüketimini en aza indirecek şekilde tasarlanmış. 

Bükümlü Sürdürülebilir Yapı

Sürekli eğitim okulları öğrencilere mesleki gelişim ve İngilizce dil desteğinin bir kombinasyonunu sunuyor. Neredeyse üç yıl önce kurulmuş olup şu anda Kanada'nın en başarılı eğitim kurumlarından biri olarak kabul ediliyor.

York Üniversitesi Rektör Yardımcısı Rhonda Renton şunları söyledi: "Yeni bina yaşam boyu öğrenme fırsatlarını daha da genişletecek, yerel ve uluslararası topluluklarla bağlantılar kuracak ve her yaştan ve geçmişe sahip öğrencilerin tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olacak." dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)