EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Perkins+Will Ofis Paradigmasını Değiştiriyor

Perkins + Will, Güneydoğu Washington için doğal felaketlerden sağ salim çıkacak ve afetlere dayanabilecek, yenilikçi ve esnek bir ofis binası öneriyor. Proje, insan ve doğa arasındaki ilişkiyi yeniden gözden geçiriyor.

Revolution: Changing the Office Paradigm ( “Devrim: Ofis Paradigmasının Değiştirilmesi”) adlı proje, elektrik şebekesi arızalandığında kullanılabilecek “enerji çözümleri”, su şebekesinde sorun çıktığında içme suyu üretme ve sel durumunda insanları durumdan etkilenmeyecek şekilde korumaya yönelik çözümler sunuyor. Güneş pili panelleriyle kaplı kanopi, dış mekân için güneşten koruma sağlayıp, elektrik üretiyor. Diğer taraftan, üçgen biçimindeki zemin kaplama projesi içilebilir suya dönüştürmek için yağmur suyunu topluyor.

Binanın çatı katında etkinlik alanları mevcut. Ayrıca halka açık perakende mağazalar var ve toplu taşıma da oldukça yakın. Bu sürdürülebilir yapıda kullanılan malzemeler ise kereste ve karbon ayırıcı beton, lamine kereste payandalar ve sütunlar ve  içinde kimyasal bulunmayan, sürdürülebilir cilalar.

Dört ana sütun üzerine inşa edilen ofis binası verimli, sürdürülebilir, esnek ve aynı zamanda göze de hitap ediyor. Verimlilik, tasarıma, yapıya ve üzerinde yeniden düşünülüp, yeniden sorgulanmış sistemlere aktarılmış. “Bina, endüstriyi ve eğitimi, öğrenim ve yenilikçi girişimler için yaşayan, didaktik bir laboratuvar ortamına getiriyor.” 

Bir dizi karma strateji, enerji kullanımının azalmasına ve iş yerinde verimliliğin artmasına olanak tanıyor. Esnek ve uyarlanabilir şekilde tasarlanan bina aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik ediyor. Birbirinden farklı tasarlanan alanlar kullanıcılara oldukça pozitif, rahat ve cazip bir deneyim yaşatıyor. Doğal afet durumunda bina içeridekileri güvende tutuyor, onlara barınacak alan veriyor. Son olarak da proje sıfır karbon, sıfır su, sıfır atık ve sıfır enerji kullanımlı.

Mimarlık Şirketi: Perkins+Will


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)