Polysmiths'in Londra'daki Sürdürülebilir Evi "Cork House"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlık stüdyosu Polysmiths, Doğu Londra'da Covid-19 karantinası sırasında mevcut malzemeler kullanılarak inşa edilen Cork House'da iç ve dış yüzeyleri kaplamak için mantar paneller kullandı. Polysmiths Direktörü Charles Wu, kendisi ve ortağı için bir ev olarak tasarladığı Cork House projesinde mimar, müşteri ve geliştirici rolünü üstlendi.

2020'de Wu, Forest Gate'de dikdörtgen bir kahverengi arsa satın aldı. Geleneksel blok işleri ve ahşap çerçeve konstrüksiyonu kullanarak üç yatak odalı bir ev inşa etmek için planlar geliştirmeye başladı. COVID-19 salgınında sokağa çıkma yasağı nedeniyle beton, alçıpan ve kontrplak gibi malzemeler projede kullanılamayacak kadar pahalı hale geldi ve malzeme kıtlığına yol açtı. Bu Wu'yu daha uygun fiyatlı ve daha az kullanılan alternatifler aramaya sevk etti.

Cork House

Wu "Tedarik zinciri sorunu olmayan ve aslında binalarımızı daha sürdürülebilir hale getirebilecek malzemeleri araştırıp, seçmeye karar verdik." dedi. Sürdürülebilir mimari ev yerel kaynaklı ahşap ve kireç sıva ile inşa edilmiş olup iç ve dış duvarları mantarla kaplanmış. Bu malzemenin paleti, iç mekana rustik ve dünyevi bir his verir.

Mantar, Mike Wye adlı bir Galli tedarikçi aracılığıyla Portekizli Amorim şirketinden temin edildi. Mantar meşesi ağacının kabuğundan hasat edilen malzeme yüksek derecede yalıtkandır ve yangına dayanıklılık yönetmeliklerini karşılamak için işlenmiş. Mimar sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeleri tercih etti. 

Cork House

Wu "Daha önce boşluk yalıtımı olarak mantar kullanmıştım ama daha önce gerçekten duvar kaplaması olarak kullanmamıştım." dedi. Wu, malzemenin projeye başka bir boyut kazandıran çok duyusal bir kaliteye sahip olduğunu da ekledi. Wu "Harika kokuyor, hafif kömürleşmiş odun gibi ve ışık yüzeye çarptığında canlanan bu zengin renk ve dokuya sahiptir." dedi. 

Brownfield alanı ana caddeden gizlenmişti ve komşu teraslı evlerin tipik duvarlı bahçeleriyle çevriliydi. Bu mimarı gün ışığını iç mekanlara getirmek için yenilikçi yollar aramaya yöneltti.

Cork House

Wu "Yapmaya çalıştığım ilk şey avluları kullanıp daha fazla ışık getirmek oldu. İçe bakan bu avlular, tüm alanlarda çapraz havalandırma oluşturmamızı da sağladı." dedi. Bina yönetmelikleri binanın toplam yüksekliğini sınırladı. Bu nedenle alanın bir kısmı zemin seviyesini yarım kat alçaltacak şekilde kazıldı ve bu da iki seviyeli bir iç mekanla sonuçlandı.

Sürdürülebilir mimari projelerden Cork House'un girişi açık plan mutfak, yemek alanı ve salona bağlanan bir koridora açılır. Merkezi bir konuma sahip aydınlık alan ve merdiven, bu odayı binanın arka tarafındaki iki yatak odası ve duş odasından ayırır. Wu "İki kanat, zemin katın genel ve özel bölümlerini ayırmaya yardımcı olur. Yemek odası ve yaşam alanı parti yapabileceğimiz bir yer ve diğer samimi kanat yatak odalarını içeriyor." dedi.

Cork House

Ana avlu tamamen açılabilir katlanır cam kapılarla kaplı olup Wu'nun çocukluğunda Avustralya'da geçirdiği zamandan ilham alan bir iç-dış yaşam alanı yaratıyor. Merkezi ışık boşluğunun yanı sıra çatı pencereleri, yüksek seviyeli pencereler ve evin arka köşesindeki daha küçük bir boşluk doğal ışığın iç alanların derinliklerine nüfuz etmesini sağlar.

Cork House

Sürdürülebilir mimari örneklerden Cork House'un alt katı büyük bir ışık kuyusunun tabanındaki avluya bakan ana yatak odasını içeriyor. Özel banyo ayrıca köşe ışıklarından bol miktarda doğal ışık alır. 

Cork House

Wu, projeyi "güzel sürdürülebilirlik" örneği olarak tanımlıyor. Mimar zor koşullar altında yönlendirildiğinde alışılmadık malzemeler ve yöntemler kullanarak deneysel bir yaklaşım sergiliyor. Wu "Mimarların fırsatları varsa bu tür bir projeyi üstlenmelerini teşvik ederim. Mimarlar müşteriler için çalışırken aynı zamanda bina projelerine liderlik etmeli ve bunları yeni malzemeler ve yeni yaşam biçimlerini test etmek için prototip olarak kullanmalıdır." dedi.  Ayrıca mantar, son yıllarda mimarlar arasında giderek daha popüler hale gelen doğal ve yenilenebilir bir malzemedir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)