Portekiz'de Yenilikçi Biyofilik Tasarım İle Şekillenen Yerleşke

Portekiz'de bir yamaçta oturtulmuş, benzersiz özelliklere sahip, sürdürülebilir tasarım, işlev, refah ve yeniliğe odaklanmak için tasarlanan yeni bir yerleşim yeri planlanıyor.

Aydınlatılmış bir köyün havadan görünümü.

Fuse Valley isimli proje  önde gelen küresel teknoloji platformu Farfetch ile Portekizli emlak geliştiricisi Castro Group arasındaki bir iş birliğinin sonucu olarak ortaya çıkmış. İkili, arazinin planını tasarlamak için sürdürülebilirlik odaklı mimarlık firması Bjarke Ingels Group'u (BIG) anlaşmış.

Köyün havadan görünümü.

Porto'daki Leça Nehri'nin yamaçlarında yer alan alan, uygun ulaşım ve nehre yakınlığı nedeniyle seçilmiş. Fuse Valley'in genel planı, teknoloji şirketleri, bir otel, küçük start-up'lar ve hizmetlerin bir karışımı için 24 bina içerecek. Farfetch  yapıları ise, çalışanlar ve ziyaretçiler arasında yaratıcılığın ve fikir alışverişinin kapılarını açan birbirine bağlı 12 binadan oluşacak.

Binaların sokak görünümü
Ağaçlı Avlu

BIG binaları, parkların ve avluların çevresine yerleştirirken, sağlıklı bir çalışma ve topluluk ortamını teşvik ederek açık ve kapalı alanlar arasındaki çizgileri bulanıklaştırıyor. Farfetch binaları ise, çevredeki yamacın bir uzantısı olarak birlikte akan ve alanlar boyunca biyofilik tasarımı vurgulayan lobiler, bir akademi, bir oditoryum, bir kantin ve sağlıklı yaşam tesisleri içeriyor.

Konum ve sağlığa odaklanma, elektrikli araç şarj istasyonları ve bisiklet, elektrikli scooter kullanımını destekleyecek altyapı ile mobiliteye önem verilen Fuse Valley ayrıca ana toplu taşıma araçlarına servislerle bağlanacak.

Castro Group CEO'su Paulo Castro'ya göre, “Fuse Valley, tüm projelerimize uygulanan altın kuralımızın mükemmel bir yorumu; konum, yenilik, sürdürülebilirlik ve teknoloji. Matosinhos'ta yapacağımız şey benzersiz ve bu projeyi hem sürdürülebilirlik hem de inovasyon açısından en iyiler arasında konumlandırıyor. Bu proje ile akıllı bir şehir ya da bu durumda akıllı bir vadi geliştirmeyi amaçlıyoruz.”

açık hava amfi tiyatro alanı.

Farfetch ve Fuse Valley, binaların hem inşaatında hem de planlı kullanımında, Portekiz ve Avrupa'daki en sürdürülebilir bina gelişmelerinden biri olma umuduyla yeşil bina uygulamalarına ve düşük çevresel etkiye yöneliyor. Fuse Valley'in 2023'ün başlarında çığır açması ve 2025'te kapılarını açması planlanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)