“Projenin İşlevi Yerine Getiren Kutu Olmanın Ötesinde"

Yurtbay Seramik'in YouTube kanalında yayınlanan 'Mimarın Yolculuğu' söyleşi serisinin son konuğu, KG Mimarlık kurucu ortaklarından Y. Mimar Kurtul Erkmen oldu. Pelin Olgun moderatörlüğünde Art İstanbul Feshane’de gerçekleştirilen söyleşide Erkmen, mesleki yolculuğunu, mimariye bakışını ve Art İstanbul Feshane projesini anlattı.

Kurtul Erkmen

Mimar bir aileden geldiğini belirten Erkmen, çocuk yaşta mimar olmaya karar verdiğini ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde eğitim aldığını söyledi. Eşiyle aynı üniversitede öğretim üyesi olduğunu ve iki kızından küçük olanının da mimar olduğunu paylaştı.

Meslek hayatında babası ve amcasının kurduğu şirkette çalışarak başladığını ve 1990 yılında KG Mimarlık'ı kurduğunu belirten Erkmen, projelerinde minimalizmi benimsediğini ve bağlamın önemini vurguladı.

Art İstanbul Feshane projesinden bahseden Erkmen, bu tür kamusal alan projelerinin ekip çalışması gerektirdiğini ve binanın tarihi ve ruhunu koruyarak yenileme yaptıklarını anlattı. Proje kapsamında binanın mevcut duvarlarına dokunmadan üç kapalı kutu oluşturduklarını ve binanın geçmişini koruyarak güncel ihtiyaçlara uygun hale getirdiklerini ifade etti.

Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri ile ilgili olarak da, öğrenci yarışmalarının önemine değinen Erkmen, bu tür yarışmaların nitelik olarak iz bıraktığını ve gelenekselleşmiş yarışmaların değerli veriler sağladığını belirtti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)