Rami Çocuk Kütüphanesi ve Oyun Alanı IDA DESIGN AWARDS 2023’de Ödül Aldı!

İstanbul'un en büyük kütüphane yerleşkesi içinde bulunan Rami Çocuk Kütüphanesi ve Oyun Alanı, Ananas x Budero iş birliği ile tasarlanan ve üretilen yenileme projesi ile Dünya'nın en prestijli tasarım/uygulama yarışmalarından International Design Awards, Educational Interior Design/Kindergarten kategorisinde IDA Bronze Award Ödülü sahibi oldu.

Proje, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından gerçekleştirildi ve Ananas & Budero iş birliği ile tasarlanıp proje uygulaması tamamlandı. “Rami Çocuk Kütüphanesi ve Oyun Alanı”, kütüphanenin mimari tarzını ve ambiyansını tamamlayacak şekilde sakin ve sade bir estetikle tasarlanmış ürünler içeriyor. Rami Kütüphane, sadece kitapların değil, aynı zamanda genç zihinlerin gelişimine odaklanarak çocuklar için özel bir oyun alanı sunmaktadır.

Rami Çocuk Kütüphanesi ve Oyun Alanı

Tamamı el işçiliğiyle üretilen çocuk kütüphanesi mobilyaları ve oyun ekipmanları, çocukların fiziksel ve bilişsel gelişimlerini tetikleyici modüllerden oluşmaktadır. Oyun alanı ögeleri, kesintisiz geçişler ve 2-8 yaş arası iki kullanıcı grubu için ayrı bölümlerle stratejik olarak aynı seviyeye yerleştirilmiştir. Bu sayede çocuklar, yaşlarına ve gelişim seviyelerine uygun aktivitelerle etkileşime geçebilirler.

Çocukların eğlenceli zaman geçirmelerine olanak tanırken, aynı zamanda gürültünün en aza indirilmesine ve oyun istasyonlarının kütüphane ortamına uygun olmasına özellikle dikkat edildi. Rami Kütüphanesi'nin oyun alanında kullanılan renk paleti, kütüphane içindeki diğer alanlarla uyumlu olup, çocukların enerjik ve eğlenceli bir deneyim yaşamasına olanak tanır. Ürünlerin genelinde doğal renkler ve malzemeler tercih edildi.

Oyun alanı fiziksel yeti istasyonları, kitaplık ve magnet duvarı, ip tırmanmalı loft ve bariyer, masa oturma ve aktivite birimleri, kaydırak alanı, izole alan ve ebeveyn kontrol noktasından oluşan mekanları içermektedir.

Proje Tasarımcıları:


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)