RIBA Ödülleri'nde Elemeyi Geçen Projeler Açıklandı !

Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü (RIBA) Uluslararası Mimarlık Ödülü 2018, ilk elemeyi geçen projelerin yer aldığı listeyi açıkladı. Listede Türkiye’den EAA – Emre Arolat Mimarlık’ın Sancaklar Camii ve Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Beyazıt Devlet Kütüphanesi projeleri de yer alıyor.  

Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü (RIBA – The Royal Institute of BritishArchitects), dünyanın en iyi yeni binalarını değerlendiren, bu alandaki en prestijli ödüllerden biri olarak kabul edilen RIBA Uluslarlarası Mimarlık Ödülü 2018′e yapılan başvurular arasından değerlendirmeye alınacak projelerin listesini açıkladı. Kazanan proje bu listeden seçilecek ve Aralık 2018’de açıklanacak.

28 farklı ülkeden 62 yapının değerlendirildiği listede seçilen projeler arasında Türkiye’den EAA – Emre Arolat Mimarlık’ın Sancaklar Camii ve Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Beyazıt Devlet Kütüphanesi projeleri de yer alıyor.

İki yılda bir gerçekleştirilen, RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü mimari başarıda dünya standartlarını belirlemeyi amaçlıyor. Ödülün kazanan ismi yarışmanın bu ilk elemesini geçerek belirlenen liste içinden seçilecek. Seçimi yapmak üzere bir araya gelen ve Elizabeth Diller (ABD’li firma Diller Scofidio + Renfro’nun ortağı) tarafından yönetilen jüride ayrıca Hong Kong’ta yer alan araştırma ve tasarım alanının önde gelen kurumlarından Rural Urban Framework’ün kurucu ortağı ve geçene sene gerçekleşen yarışmada En İyi Öne Çıkan Proje ödülünü alan Joshua Bolchover ve tanınmış koreograf Wayne McGregor CBE yer alıyor.  

RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü 2018 Listesi hakkında RIBA Başkanı Ben Derbyshire’ın yorumu: “RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü 2018 Listesi, dünyanın en iyi yeni binaları ve en etkileyici mimari yeteneklerine ışık tutuyor. En önemlisi, 62 proje arasından değerlendirme yapılarak belirlenen bu önemli seçki, dünyanın neresinde olursa olsun, iyi tasarlanmış yapıların toplum üzerindeki anlamlı etkisi ve dönüştürücü gücünü gözler önüne seriyor.”Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)