Rojkind Arquitectos Bahçede 'Yılan Şeklinde' Ev Tasarlıyor

Nüshet Çamuşoğlu / editor@ekoyapidergisi.org
Rojkind Arquitectos liderliğindeki bir ekip, Meksika'nın Hacienda de Valle Escondido kentinde yemyeşil bir bahçeyi çevreleyen kazıklar üzerinde bir ev olan Casa Pasiddhi'yi tamamladı. Rojkind Arquitectos, evi mimarlar Agustin Pereyra ve Inocente Colectivo ile işbirliği içinde tasarladı. Bina, bahçenin merkezini çevreleyen yükseltilmiş bir geçit olan 'serpantin' bir unsur etrafında yapılandırılmış. Bu evin çoğunun peyzajın üzerinde yüzdüğü izlenimini yaratıyor. 

Aslında düzenleme, zemin kat ile zemin kat yaşam alanlarını birbirine bağlayan bir dizi köprü gibidir. Pereira ayrıca yükseltilmiş yürüme yolunun büyük bir kısmının arazinin eğimine uygun hale getirildiğine dikkat çekti. Etki, malzeme seçimi ile vurgulanır. Yaşam alanı camlı açık plandır, ancak yürüyüş yolları bol miktarda yivli siyah betonla kaplanmış.Tavan pencereleri ışığın yapıya yukarıdan girmesine izin vererek içeride daha dinamik aydınlatma koşullarına izin verir ve üç merdiven onu bahçe seviyesine bağlıyor.

Oda ayrı bölgelere ayrılmış.Fikir, gelecekte aileye daha fazla esneklik sağlamak için evin bir kısmını ayırmaktı. Zemin kat bloğunda geniş bir açık plan oturma odası, mutfak ve yemek alanı var. Kullanım alanı arka terasa bağlanıyor. Bu arada üst katlar salonlar, yatak odaları ve çalışma alanlarının bir karışımıdır. Ayrıca zemin katta çatıya erişim vardır. Sertifikalı bir yoga öğretmeni olan sahiplerden biri burada derslere ev sahipliği yapıyor. 

Pereira, "Eve girdiğinizde, ailenin tüm manzarasının ve sosyal aktivitelerinin yoğunlaştığı ana bahçeyi keşfediyorsunuz" dedi. "Bu oda üst katlara açılıyor ve çeşitli odalar yol boyunca gizlice görünüyor." Evden çalışmak her zamankinden daha popüler ve aileler yaşam alanlarında daha fazla esneklik istiyor. Şimdi, Pereira projenin farklı bir yol gösterebileceğine inanıyor. 

"Casa Pasiddhi, yakın bir aile için geleneksel bir evin nasıl olması gerektiğini yeniden hayal ediyor. Farklı alanlar, aralarındaki izolasyon, evin farklı alanlarına özerk olarak girebilme yeteneği, bir arada var olan yerlerin birleşmesi - bu, çocukların büyüyüp evden ayrılması gibi farklı birlikte yaşama biçimlerine izin verir. "Casa Pasiddi'de yürümek, birlikte yaşamanın olanaklarını hayal edebilirsiniz” diye ekledi.

Casa Pasiddhi, mimar Michel Rojkind'in 2002 yılında stüdyosunu açmasından bu yana Rojkind Arquitectos tarafından üretilen birkaç konut projesinden biridir. Diğerleri arasında taş ev Amanari bulunur.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)