Roma, 2050'de Stefano Boeri Liderliğinde Bir Çevresel Dönüşümden Geçecek

Birleşmiş Milletler'in 2050 yılına kadar iklim nötrlüğünü sağlama gündemine uygun olarak, Roma Kent Konseyi, İtalyan mimar Stefano Boeri tarafından önerilen ve yönetilen "Laboratorio Roma050 - Il Futuro della Metropoli Mondo" adlı bir laboratuvarın kurulduğunu duyurdu. 


2050 yılına kadar Roma için çevresel bir vizyon oluşturmayı hedefliyor. Kentsel dönüşüm projesi, 35 yaşın altındaki 12 genç mimar ve şehir planlamacısının yanı sıra, İtalyan başkentinde birlikte özel bir araştırma ve araştırma deneyimine sahip olan ve mentor olarak bilinen 4 mimardan oluşmaktadır.

2030 yılı Birleşmiş Milletler gündemi ve 2050 yılı iklim tarafsızlığı gündemi doğrultusunda Roma2050 Laboratuvarı, başlatacak bir dizi senaryo üretecektir. Roma2050,kentsel yenilemeye ilişkin kamu politikalarına ve Jubilee 2025'i şekillendiren seçimlere ve Expo 2030'un zorluklarına rehberlik edecektir. Hatta Stefano Boeri, İtalyan başkentinin Laboratuvar ve ekolojik geçişini koordine etmek üzere atandı. Mimarın kendisi bu konsepti "Roma ile ilgili şu anda var olan fikirleri, çalışmaları ve bilgileri bir araya getirme girişimi Roma'nın olağanüstü tarihi ve coğrafi özellikleri ekolojik bir geçişin ışığında gezegenin büyük metropolleri" olarak tanımlıyor.

Roma2050 18 ay sürecek ve Jubilee 2025, Expo 2030, Birleşmiş Milletler Gündemi 2030 ve 2050 iklim tarafsızlığı gibi şehir için planlanan çeşitli etkinliklere uyum sağlamak için planlama aşamalarında yer alacak. Seçilen genç mimarlara arkeoloji, ekoloji, şehir sosyolojisi, iklim aktivizmi ve şehir ekonomisi dahil olmak üzere çeşitli bilimsel ve özel alanlardan uluslararası üne sahip 4 danışman yardımcı olacaktır.

"Laboratorio Roma2050,  bu alanda üniversitelerin, araştırma merkezlerinin ve meslek yüksekokullarının ana katılımıyla gerçekleştirilen çok sayıda kentsel dönüşüm eylemine kapsamlı bir bakış sunmamıza yardımcı olacak değerli bir araç olacaktır. Genç mimarlar ve şehir plancılarının çalışmaları, endüstrinin tüm üyeleriyle yakın ve devam eden diyalogları sayesinde, bu Laboratuvar, açıkça ekolojik geçiş ve bölgesel korumaya yönelik öncü bir kentsel modelin inşasına önemli ölçüde yardımcı olacaktır." Roberto Gualtieri, Roma Belediye Başkanı Stefano Boeri'nin ilk sosyal konut projesi olan Trudo Kulesi'nin açılışı sırasında mimar, ArchDaily'ye özel bir röportaj vererek, insanların artık doğaya nasıl yakın olmak  istediklerini anlattı. Boeri, sadece yeşil cepheler değil, tüm ekosistemleri inşa etmek için dünya çapında projeler üzerinde çalışırken, özellikle yoğun nüfuslu şehirlerde insan ve doğa arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlama ihtiyacının altını çiziyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)