EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Sağlıklı Yaşam ve Doğayı Destekleyen Küçük Ev

Proje, günlük yaşamın koşuşturmasından kaçmak isteyen kaya tırmanışı meraklısı bir ailenin, sağlıklarına odaklanabilecekleri basit, şebekeden uzak küçük bir eve ihtiyaç duymasıyla başladı. Bu amaç göz önünde bulundurularak aile, saha zorluklarının üstesinden gelmek ve Cottage Rock adlı yeni evlerini teslim etmek için Mimar Nadine Engelbrecht ile iş birliği yaptı.

Cottage Rock Evi

Güney Afrika'da Pretoria'nın Tierpoort bölgesinde bulunan bina arsasının erişilebilirlik açısından sunabileceği çok az şey vardı. Araziye erişmenin tek yolu yürümek ve bu özveri gerektiriyordu. Alan, kullanılabilir tarım arazileri arasında sıkışmıştı ve hiçbir tarımsal değeri yoktu. Bu nedenle ilk birkaç ay, inşaat alanına giden yolun yapılmasıyla geçti. Yol, inşaat malzemelerinin taşınması ve teslim edilmesi konularına sınırlamalar getirdi.

Cottage Rock Evi

İnşaat alanında, büyük kumtaşı kayalarının korundu ve yeniden kullanım alanları tasarlandır. Tasarımcılar bunları tırmanma duvarı olarak kullanmak için peyzaj boyunca evin dışında konumlandırdılar. Minimum arazi etkisi için, evin ayak izi 86 metrekare ile sınırlı. Bu yüzden ev iki çatı katı yatak odası ve aşağıda açık bir yaşam alanı ile ferah bir kullanıma sahip oldu.

Cottage Rock Evi

Kısıtlı bir bütçe ve doğal çevreye saygı duyma isteği, geri kazanılmış çelik pencereler, zemin/duvarlar için ham beton ve taş kullanma kararını yönlendirdi. Kimyasalları, pestisitleri, herbisitleri ve fungisitleri ortadan kaldırmak için olan tüm malzemeler işlenmemiş formda kullanıldı. Müşterinin dışarıya açılan bir ev isteğini karşılayan Cottage Rock, doğal ışık ve havalandırmayı kullanmak, aynı zamanda iç ve dış mekân arasındaki çizgileri silmek için evin her iki tarafında geri çekilebilir kapılar kullanılmıştır.

Cottage Rock Evi

Cottage Rock ayrıca tamamen şebekeden bağımsızdır. Bir yağmur suyu toplama sistemi, suyu verandanın altındaki bir depolama tankına akıtıyor. Pasif tasarım öğeleri, doğal sıcaklık kontrolü sağlıyor ve müşterinin evin geleceği için son derece düşük işletme maliyetleri talebini karşılıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)