Saman ve Saman Balyalarından Bir Ev İnşa Edilebilir Mi?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Atelier Kaiser Shen Almanya'nın Pfaffenhofen köyünde birbirine kenetlenmiş yarı müstakil bir ev oluşturmak için saman balyası konstrüksiyonunu kullandı. Heilbronn civarındaki konut, uygun bir şekilde Straw Bale House olarak isimlendirilmiş ve yapının ısı performansını geliştirmek için yalıtım malzemesi olarak kullanılmış.

Gümüş köknar ağacıyla kaplanmış ve dik eğimli bir çatıya sahip olan sürdürülebilir mimari yapı, köy yerleşiminin hem dokusunu hem de çatı şeklini ustalıkla benimsemiş. Atelier Kaiser Shen doğal ve yenilenebilir ham maddelerden yapılmış, kırsal kesimlerde daha yüksek nüfuslu yerleşim için bir örnek oluşturmayı hedeflemiş.

Stüdyo "Her şey zemin, tavan, çatı ve duvarlar için termal bir zarf olarak kil sıva ile harmanlanmış saman balyalarının kullanılması fikrine dayanıyordu." dedi.

Straw Bale House

Sürdürülebilir mimari örneklerden evin yalıtımı için yerel olarak sağlanan saman balyaları 36,5 cm kalınlığında ahşap bir çerçeve içine sıkıştırılmış. Fazla saman çit kesiciler yardımıyla kolayca kesilmiş. Sürdürülebilir mimari projelerden Straw Bale House'un tüm cepheleri, zemin döşemesi ve çatı alanı da dahil olmak üzere saman balyası inşaat yöntemini kullanır. Konut yerden bir kat yükseltilmiş ve zemin döşemesini sudan korumak için beton bir haç ve dört kolon üzerine yerleştirilmiş.

Straw Bale House

Bu yükseltilmiş zemin, zemin katta atölye veya açık mutfak olarak kullanılabilecek dört adet "tamamlanmamış" açık alan oluşturur. Bir alan kapatılmış ve büyükanne odası olarak yapılandırılmış. Birbirine geçen iki dubleks evden oluşan Straw Bale House, esneklik ve dönüşüm dikkate alınarak tasarlanmış. Her evin zemin katta bir girişi var ve tek bir merdivenle ulaşılıyor. İki katlı dubleksler dört yöne de bakıyor. Girişte her katta dörde dört metre boyutlarında sekiz adet tekdüze kare oda bulunur.

Straw Bale House

Atelier Kaiser Shen "Tüm odalar hemen hemen aynı olduğundan alternatif olarak mutfak, yatak odası, oturma veya yemek odası olarak kullanılabilir. Bu yapının tüm ömrü boyunca işlevini değiştirebileceği ve çok kapsamlı yapısal dönüşümlere gerek kalmayacağı anlamına gelir." diye açıkladı.

Her dubleks ayrıca kat kat bölünebilir, yani her daireyi daha küçük birimlere bölmenin sayısız yolu var. Bu konutların değişen şartlara esnek bir şekilde uyum sağlamasına ve sakinleriyle birlikte gelişmesine imkan tanır. Dubleksin iç kısımları dış cephesinin yalınlığını yansıtmakta, duvarlar ve tavan hem işlenmemiş hem de beyaz badanalı ladin ağacıyla kaplanarak tüm alanlara sıcak ve doğal yüzeyler sağlar. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Straw Bale House

Bir seri entegre çatı güneş paneli ve bir ısı pompası, Straw Bale House'un yıllık toplam enerji ihtiyacının sıfır olduğu anlamına geliyor. Yenilenebilir enerji kaynakları, saman balyası yalıtımıyla birleştiğinde evin Efficiency House Plus Standardını karşıladığı anlamına gelir Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler uygulanmış. Stüdyo "Tuğla veya kiremitten yapılmış ve sıradan yalıtıma sahip aynı boyuttaki yeni bir geleneksel yarı müstakil evle karşılaştırıldığında karbondan yüzde 95'i tasarruf edildi." dedi. Atelier Kaiser Shen 2017 yılında Stuttgart'ta kuruldu.

Straw Bale House

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)