Sedirlerle Kaplı Bir Pasif Ev

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Amerikan stüdyosu Sarah Jefferys Architecture + Interiors, Brooklyn'de havadar odaları ve cephesinde sedir perdeli ince bir şehir evini pasif ev standartlarını karşılayacak şekilde yeniledi. Park Slope bölgesindeki pasif ev projesi, ilk olarak 1921'de inşa edilmiş ve dört kişilik bir aileye ait olan, üç katlı tuğla yüzlü bir şehir evinin yenilenmesini içeriyordu.

New York merkezli Sarah Jefferys Architecture + Interiors, ailenin Hint ve Danimarka köklerine saygı gösteren unsurlarla sakin bir yaşam ortamı yaratmaya çalıştı. Ayrıca ekip, 279 m2'lik binanın enerji verimliliği için pasif ev standartlarıyla uyumlu olmasını istedi. Isıtma ve soğutma ihtiyaçlarını önemli ölçüde azaltmak için ekip, genellikle pasif evlerde kullanılan üç bölmeli Zola pencereler kurdu.

Pasif ev

Selüloz yalıtımının eklenmesini içeren hava geçirmez bir kılıf oluşturmak için duvarlar yeniden inşa edildi. Ekip ayrıca havayı temizlemeye yardımcı olan bir elektrikli ısı pompası ve bir enerji geri kazanım vantilatörü ekledi. Ön cephe bozulmadan tutuldu ve yenilendi, arka duvar ise bol miktarda cam eklemek için yeniden tasarlandı. Ekip, mahremiyeti sağlamak ve gelen güneş ışığını düzenlemek için hem "heykel hem de perde" görevi gören sedir ağacından yapılmış sanatsal bir perde ekledi.

Ekip, ince evin içinde beyaz meşe gibi renkli ve soluk malzemeleri bir araya getirdi. Ekip, "Stratejik olarak açık tonlar ve yansıtıcı malzemeler kullandık ve şehir evinin karbon ayak izini dengelemek için havadar bir ortam yarattık." dedi. 

Pasif ev

Zemin kat açık bir plana sahip ve ortak alanları barındırır. Ön tarafta mavi bir Living Divani kanepe, Fritz Hansen'den rattan sandalyeler ve bir Muuto masası bulunan oturma odası var. Pasif evlerde sıklıkla bulunmayan bir unsur olan odun şöminesi, oturma ve yemek alanları arasında yer alır. Şömineden kaynaklanan emisyonları azaltmak için mimarlar, üç bölmeli bir cam muhafaza ve yalıtımlı kapaklı bir emiş fanı ekledi. Yine de mimar şömine nedeniyle evin PHIUS sertifika gereksinimlerini tam olarak karşılamadığını söyledi.

Pasif ev

Bembeyaz yemek odası Arne Jacobsen tasarımı Ant sandalyeler ve Poul Henningsen tasarımı PH50 pandantif ile döşenmiş. Hemen ötesinde LED ışıklı bir örtü ile çerçevelenmiş "gösterişli mutfak" var. Ekip, "Işık koyu bir ayrım noktası görevi görüyor ve mutfak boyunca atmosferik bir ışıltı sağlıyor." dedi. 

Pasif ev

Özel aydınlatmaya ilaveten, mutfakta çıtalı ahşap dolaplar, Louis Poulsen tasarımı sarı pandantifler ve Glassos kristalize camla kaplı bir ada bulunuyor. Adanın bir kısmı, bar tabureleri ile kaplı canlı kesilmiş beyaz meşe plakalı oluşur. Ekip, "Grasso ve beyaz meşenin güzel yan yana gelmesi, mutfağın doğasını hem pratik bir çalışma alanı hem de eğlenmek için rahat bir salon olarak tanımlıyor." dedi. 

Pasif ev

Tavan aydınlatmalı bir merdiven üst katlara çıkar. Birinci katta ana yatak odası ve banyonun yanı sıra hepsi buzlu camla kaplı bir koridor boyunca dizilmiş bir ofis bulunur. Ana yatak odasında BoConcept yatak, Robert Dudley Best for Bestlite saksılar ve HAY için Pia Wallén grafik battaniye bulunur. Banyo Ann Sacks'ten mat cam ve peni yuvarlak fayanslarla süslenmiş. Ofis bir "nostalji dokunuşu" ile doldurulmuş. Parçalar arasında bir Hans Wegner koltuğu, bir Danimarka tik şifonyer ve Jo Hammerborg tarafından 1962 yapımı bir bakır pandantif bulunur. En üst katta bir yatak odası ve iki ek yatak odası bulunur. Evin ayrıca bir kileri var. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)