Şeftali Çiçeğinden Formunu Alan Bir Müze: Taoyuan Sanat Müzesi,

MVRDV, Tayvan'da uluslararası bir yarışma kapsamında tasarladığı bir müze önerisinde üçüncü seçildi. Ülkenin başkenti Taipei'nin yanı sıra ulusal havaalanının yakınında bulunan Taoyuan şehri, son yıllarda boyut olarak genişlemeye başladı. Yeni bir kültür kurumu olan Taoyuan sanat müzesi, bölgeye büyüyen nüfusu için bir kimlik ve karakter duygusu kazandırmayı hedefliyor.

Sanat Müzesi Örnekleri
Müze, bölgeye bir kimlik ve karakter duygusu kazandırmayı hedefliyor

Bina Formunda Şeftali Çiçeği Esintileri

JP architects & planners ve TOPOTEK1 ile birlikte geliştirilen 29.000 metrekarelik müze için MVRDV'NİN tasarımı, Taoyuan'ın şeftali çiçeği sembolünden esinlenmiştir. Geniş kompleksin ana planı, genel programın farklı yönlerini içeren bir dizi mahal içerir. Pembe (veya kiraz) bölge içinde bulunan müze, bir dizi insan ölçekli binadan oluşmaktadır.

Tayvan'da Sanat Müzesi Örnekleri

MVRDV, “programı açmak için yollar arasında gidip gelebilir. Mimarlar, programları dairesel konfigürasyonlarda tasarlayarak, kenarlardan kaçınabilir ve erişilebilirliği genişletmek için kolayca "dolaşabilirler. diyor. Bu şekilde, taç yaprağı benzeri hacimleri üst üste bindirerek, çıkıntılar ve gölgeleme sağlayan bağlantılar ve güzel gölgeler yaratırlar. Bu çiçek benzeri figürler parkta görünür ve park için yeni bir kimlik oluşturur.

Müze Çeşitleri, Heykel Müzeleri
Proje çarpıcı biçimde heykelsi iç mekanlara sahip olacak.

Pembemsi Alüminyum Cepheler

Pembemsi alüminyum cepheler, sahaya kusursuz bir karakter kazandırıyor. Bu cepheler bunun yanı sıra, kiraz ağaçlarına sahip çatı terasları, sitenin ve çevredeki parkın yeşil nitelikleri üzerine genişleyebiliyor. MVRDV bu şekilde, Taoyuan Sanat Müzesi ve çevresindeki manzara ile, bölgeyi şehir için bir tür kiraz odasına dönüştüren bir parkla, gerçek bir kültürel destinasyon haline getiriyor.

Müze Tasarım Örnekleri
Şema, Taoyuan'ın şeftali çiçeği sembolünden esinlenmiştir.
Renkli Bina Örnekleri
Tasarım boyunca pembemsi alüminyum cepheler kullanılmaktadır.
Renkl, Mimari Örnekleri
Site geçen trenlerden oldukça görülebilir
Kent Kimliği
Kiraz ağaçlarına sahip çatı terasları, sitenin yeşil niteliklerine göre genişler.
Kentsel Planlama ve Tasarım
Kentsel Planlama Örnekleri
Gençlik Merkezi Örnekleri

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)