Sepev'in Pasif Ev Projesi'nde BTM Ürünleri Tercih Edildi

BTM hem çatıda hem temelde kullanılmak üzere verdiği malzemeler ile projenin büyük destekçilerinden biri oldu.

Su yalıtımında 42 yıllık tecrübeye sahip BTM’nin hem çatı kaplama malzemesi hem de su yalıtımı malzemesini sponsor olarak verdiği Ankara’nın Etimesgut ilçesinde 250 m²’lik 3 katlı konut üzerinde yapılan tadilat projesinde uygulamalar tamamlandı. Bu proje kapsamında konut kategorisinde Türkiye’nin ilk sertifikalı Pasif Evi tamamlanmış oldu. Pasif Evler EnerPHit (tadilat) kategorisinde Alman Pasif Ev Enstitüsü tarafından sertifikalandırılmaktadır.

Konut  kategorisinde  Türkiye’nin  sertifikalı  ilk  pasif  binası  olup   yakın  çevredeki  komşu  yapılara  oranla  %  90 üzerinde  enerji  verimli olarak tasarlanmıştır.

Proje’de su yalıtımı için BTM ürünlerinden 300 m2 BT2K 600, 100 M2 Poseidon Membran, 220 m2 SP300 Membran kullanılmıştır. Çatı yalıtımı ve kaplaması için ise 200 m2 Dragon Kum Gri Shingle uygulanmıştır. Ayrıca projede son anda değişikliğe gidilerek mevcut otoparkın üstü BTM Botanik Su Yalıtım örtüsü ile kaplanmış  ve  bahçe  çatıya  dönüştürülmüştür.

Uygulanan yüksek yalıtım ve entegre edilen çevreci teknolojiler ile hedef, bu konutu tamamen şebekeden bağımsız sıfır enerji ile işletilen, Avrupa Birliği’nin nZEB (Nearly Zero Energy Buildings) konseptine örnek bir yapı haline getirmiştir.

Yapılan tadilatların ardından bina;  7/24 monitör edilerek enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji üretimi takip altında tutulmaktadır ve aynı zamanda yüksek performanslı malzeme / teknolojilerinin sergileneceği bir eğitim merkezi olarak da hizmet verecektir.

Projenin sahibi ve mimarı Türkiye’nin ilk pasif ev projelerine imza atmış olan Pasif Ev Tasarımı ve sertifikasyonu konusunda uzman Ekho Mimarlık oldu. Mekanik tasarım ve uygulama ise Gentem Mühendislik tarafından gerçekleştirildi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)