​Seranit Grup “EPD Çevre Etiketi” ile Yeşil Binalara Değer Katıyor

2014 senesinde yer, duvar ve porselen karoları için aldığı EPD belgeleri sayesinde Seranit Porselen ve Serra Seramik ürünleri, Yeşil Binaların ilave puanlar almalarına yardımcı olmaktadır.

Seranit Grup, yapılan EPD çalışmaları neticesinde 3 ürün grubununda tüm yaşam döngüsü içerisindeki çevresel etkilerini ISO14044 ‘e göre hesaplayarak ürün odaklı 3. taraf onaylı beyanlarını Metsims Sustainability Consulting danışmanlığında yayınlamıştır.

Ürünlerinin hem Karbon ayak izini hem de EN 15804 standartlarına uygun olacak şekilde beşikten mezara tüm yaşam döngüsünde, küresel ısınma potansiyeli, ozon incelmesi potansiyeli, asidifikasyon, ötrofikasyon gibi birçok çevresel etkilerini EN 15804 standartlarına uygun olacak şekilde beşikten mezara tüm yaşam döngüsünde EPD Belgelerinde beyan etmiştir. Bu sayede de Seranit Porselen ve Serra Seramik Yer, Duvar ve Porselen Karo kullanılan Yeşil Binaların ödüllendirilmesine yardımcı olmaktadır. Her ürün grubunun Yeşil Bina Sertifikasyon Sistemi’ne bulunduğu katkılar şu şekildedir:

SERANİT PORSELEN KAROLAR

Seranit Porselen Karolar, yüksek mukavemet, sıfıra yakın su emme, dona dayanım gibi teknik özellikleri nedeniyle dış ve iç mekanlarda, hem yer hem de duvarlarda kullanılabilmektedir.

Talebe göre mat veya parlatılmış olarak tüketiciye sunulmaktadırlar. Seranit Porselen Karoları Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ile uyumlu EPD belgeli ürünleriyle LEED, BREEAM ve DGNB gibi Yeşil Bina Sertifika sistemlerinde aşağıda belirtilen puanları almada katkı sağlamakta ve bu yüzden tercih edilmektedir.

Seranit Porselen Karoları Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ile uyumlu EPD belgeli ürünleriyle LEED, BREEAM ve DGNB gibi Yeşil Bina Sertifika sistemlerinde aşağıda belirtilen puanları almada katkı sağlamaktadır.

LEED:
Kriter: Malzeme ve Kaynaklar
Puan: 4
BREEAM:
Kriter: Malzeme
Puan: 3
DGNB:
Kriter: Çevresel Nitelik - Yerel
Puan: 3

SERRA SERAMİK DUVAR KAROLARI

Serra Seramik duvar karoları zengin desen ve renk çeşitliliği ile iç mekan duvarlarında kullanılmaktadır. Seramikler, doğadan, doğal yollarla elde edilen maddelerden yapıldığı için sağlıklıdır ve çevreye az zarar veren ürünler olarak bilinirler. Serra Seramik Duvar Karoları Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ile uyumlu EPD belgeli ürünleriyle LEED, BREEAM ve DGNB gibi Yeşil Bina Sertifika sistemlerinde aşağıda belirtilen puanları almada katkı sağlamakta ve bu yüzden tercih edilmektedir.

LEED:
Kriter: Malzeme ve Kaynaklar
Puan: 4
BREEAM:
Kriter: Malzeme
Puan: 3
DGNB:
Kriter: Çevresel Nitelik - Yerel
Puan: 3

SERRA SERAMİK YER KAROLARI

Serra Seramik yer karoları zengin desen ve renk çeşitliliği ile iç mekan zeminlerinde ve istenirse iç mekan duvarlarında da kullanılmaktadır. Seramikler, doğadan, doğal yollarla elde edilen maddelerden yapıldığı için sağlıklıdır ve çevreye az zarar veren ürünler olarak bilinirler.

Serra Seramik Yer Karoları Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği uyumlu EPD belgeli yer karosu ürünleriyle LEED, BREEAM ve Yeşil Bina Sertifika sistemlerinde yukarıda belirtilen puanlar kadar katkı yapmakta ve tercih edilmektedirler.

LEED:
Kriter: Malzeme ve Kaynaklar
Puan: 4
BREEAM:
Kriter: Malzeme
Puan: 3
DGNB:
Kriter: Çevresel Nitelik - Yerel
Puan: 3


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)