Sıfır Enerjili Sürdürülebilir Bir Yapı "Silky Black House"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hollanda'da Joris Verhoeven Architectuur tarafından Silky Black House adlı bir ev, sıfır enerji hedefiyle karbon negatif olarak inşa edildi. Siyah ev, adını Shou Sugi Ban kömürleşmiş ahşap dış cephesinden alıyor. Shou Sugi Ban ahşabı korumak için antik bir Japon yakma tekniğidir. Kömürleşmiş cepheler bu eve ipeksi bir parlaklık katıyor.

Sürdürülebilir mimari Silky Black House, Hollanda'nın bu bölgesindeki siyah ahırların tarzını yansıtacak şekilde tasarlanmış, ayrıca yapı kırsal bir bölgede yer alıyor. Dış cephe ahşabı için kullanılan yakma tekniği, dış cepheyi sürdürülebilir ve az bakım gerektiren hale getirir. Ayrıca yakma tekniği ahşabın dışında onu nemden ve küften koruyan bir karbon tabakası oluşturur.

Silky Black House

İkinci olarak sürdürülebilir mimari örneklerden Silky Black House güneşin konumuna doğru yönlendirilmiş. Ev, kütle ve açıklık arasında değişen asimetrik heykel formlarından oluşuyor. Evin tamamındaki minimalist tarz, sadedir ve parlaklığı artırır.

Silky Black House

Ayrıca ev, düz ve yüksek çatıda jeotermal enerji ve güneş panelleri ile ısıtılıyor. Evin güney tarafındaki camlı cephe, kışın pasif güneş enerjisiyle ısıtma sağlıyor. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere yer verilmiş. Evin ahşap çerçevesi var ve esnek bir kat planı üzerine inşa edilmiş, böylece gelecekte ana süit zemin katta yer alabilir.

Silky Black House

Bireysel alanlar, mümkün olduğunca az kapıyla açık bir kat planı ile birbirine bağlanmış. Sonuç olarak zarif ve sürdürülebilir bir ev inşa etmenin basit bir yolu bulunmuş. Malzeme, enerji ve maliyet tasarrufu sağlamayı amaçlayan diğer inşaat projeleri için ev örnek bir modeldir. 

Silky Black House

Dahası ev prefabrik bir yapıdır ve keten yalıtımla doldurulmuş ahşap paletlerden sürdürülebilir bir şekilde yapılmış. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler kullanılmış. Dekoratif kaplama için huş ağacı kontrplak kullanılmış. 

Silky Black House

Yapısal malzemeler aynı zamanda bitiş görevi görerek dayanıklılığı ve maliyeti artırır. Minimum malzeme atığı, su tüketimi ve nakliyesi ile prefabrike ve biyo-esaslı yapı malzemeleri, evin karbon ayak izini negatif hale getirir. İnşaattan sonra, ev enerji açısından nötr olarak çalışmaya devam edecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)