Sıkıştırılmış Toprak ve Beton Tasarımı Kullanan Çevre Dostu Otel

Nüshet Çamuşoğlu / editor@ekoyapidergisi.org

Sunyata Eco Hotel ihtişamlıya büyüleyicidir ve yenilikçi, göz alıcı tasarımı Design Kacheri tarafından tasarlanmış. Otel, parlayan camlar ve yeşilin güzel yamaları ile iyi uyum sağlıyor. Yakından bakıldığında bu butik otel çevre dostu, sürdürülebilir kaynaklardan yapılmış. 

Sunyata Eco Hotel, Hindistan'ın Chikmagalur kentinde yer alır. İnşaattan günlük işletmeye kadar otel, düşük karbon ayak izine sahip olacak şekilde inşa edilmiş. Öncelikle binanın kendisi yerel malzemelerden yapılmış. Otelin yapımında çamur blokları, sıkıştırılmış toprak, dökme toprak ve beton kullanılmış. 

Tasarım, sıcaklık, ışık ve havalandırmayı düzenlemek için tuğla jaalis ve gölgelendirme kullanıyor. Duvar yük taşıyıcı olarak tasarlandığından dolayı beton kolonlara gerek yoktur. Tasarımda eski inşaat teknikleri de göz alıyor. Neticede doğal malzemeyi kullanarak inşa etmeyi eskilerden daha iyi kim bilir? Otel kriko kemerli çatılar, tuğla tonozlar, kil çatılar ve dolgu levhalarla inşa edildi ve bu teknikler beton ihtiyacını azaltıyor.

Otelin tasarımı oluşturmak için biyoklimatik prensipler dikkate alınarak yapılmış. Parkın ve ötesindeki tepelerin manzarasını sunan teraslar vardır. Otel yağmur suyunu toplarayarak iç mekanlara daha doğal ışık girmesini sağlıyor. Suyu arıtmak için hiçbir kimyasal kullanılmaz ve böylece mikroorganizmalar, bitkiler ve çakıllar suyu temizliyor. Atık su da bu şekilde arıtılarak toprağa geri veriliyor.

Batı ve güney duvarlarına doğru uzanan güneş panelleri hava şartlarına bağlı olarak pasif soğutmayı sağlıyor. Böylece tüm otel odalarında klima ihtiyacını ortadan kaldıran pasif bir havalandırma sistemi oluşturuyor. Ayrıca güneş panelleri elektrik üretim ihtiyacını gideriyor.

Bütün yataklar, sandalyeler, gardıroplar ve kanepeler kamıştan özel olarak üretilmiş. Ayrıca yerli zanaatkarlar kamıştan mobilyalarını yapmak, çömlek yapmak amacıyla işe alınmış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)