EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Sıkıştırılmış Toprak Yaşam Alanlarına Can Veriyor

Sao Paulo merkezli mimari stüdyo Arquipélago Arquitetos tarafından tasarlanan ve Cunha, Brezilya’da inşa edilen bu proje, izole bir alanda tek bir ağacın gölgesinde yükseliyor. Yükseliyor iddialı bir tabir olabilir tabi; zira projeyi ilgi çekici kılan yanlarından biri alçak olması.

Beton bir zemin üzerine inşa edilen projenin ana yapı unsurunu toprak, kum ve kil karışımının sıkıştırılmasıyla elde edilen bir malzeme oluşturuyor. Kolay erişilebilir, ucuz ve etkili bir inşa malzemesi olan sıkıştırılmış topraktan inşa edilen yapı, düz çatısı ve yüksek olmayışı da hesaba katıldığında inşa edildiği ortama kolaylıkla uyum sağlıyor. Toprağın sağladığı kızıl tonları, Cunha’nın dağlık ve kırsal yapısına kolaylıkla adapte oluyor.

Projenin inşa sürecine dahil edilmeyen metal perforaj üyeleri, binanın ana yapı malzemesinin kolaylıkla takılıp çıkarılabilmesine olanak sağlıyor. Modüler yapıya sahip, çevreci ana inşa unsuru olan sıkıştırılmış topraktan yapılan rüzgar kırıcı duvarlar - yapıdan uzakta yükseliyorlar - projenin bir başka parçası. Destek ve rüzgârdan korunma sağlamanın yanı sıra termal yalıtım da sağlıyorlar.

Toprak tonları yapının içinde de kendine yer buluyor. Yerel bir çömlek atölyesinde üretilen tuğlalar iç duvarları kaplarken tavan bölümlerinde ahşap kullanılması tercih edilmiş. Kayar prensiple kimi pencerelere eklenen ahşap paneller ise gün ışığına karşı korunma ve gözlerden ıraklık vadediyor. Bir yanında üç yatak odası ve iki banyo yer alan yapının diğer yanında açık planlı bir mutfak ve salon yer alıyor. Salonda yer alan şömine ve ocak ise balçıktan yapılma.

Yapının arka cephesini kaplayan cam duvarlar ise projeye bir başka doğal inşa malzemesini büyük ölçüde katmanın yanı sıra aynı zamanda doğal ışığın yapının her bölümüne ulaşmasına da olanak sağlıyor.

Fotoğraflar Federico Cairoli'ye aittir .


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)