Smartmill'in Sürdürülebilir Ahşap Ofisi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yanından geçildiğinde ve muhtemelen buranın bir ofis olduğunu düşünülmez. Bina camla dolu ve yeşille çevrilidir. Parlak ve güzel görünüyor ve aslında Smartmill'in yeni ofisi ve fabrikasıdır. Bu şirket ağaç işleme endüstrisini baştan aşağı değiştiriyor.

Atelier Guy Architects tarafından yaratılan SmartMill Merkez Ofis alanı, şirketin vizyonuna uygun olarak tamamen ahşaptır. Smartmill ahşap işleme endüstrisi için otomatik sistemler üretiyor, bu nedenle ahşap burada oldukça önemlidir. 

SmartMill Merkez Ofis

Sürdürülebilir mimari bina işleyen bir fabrika ve ofis binasıdır ancak aynı zamanda inovasyon için bir vitrin görevi görür. Ayrıca doğa ile güçlü bir bağlantı sağlar. Sokağa bakan bir yönetim pavyonu da bulunur. Fabrika bölümü arka bahçeye bağlanır. Sürdürülebilir mimari örneklerden binanın kendisi yeşilliklerle dolu bir avlu etrafında toplanmış. 

Her şey parlak bir şekilde aydınlatılmış. Yönetim bölümü dış avlu manzaralı pencerelerle kaplıdır. Merkezi merdiven mekanın her alanına erişim sağlamak için iki kata yayılmış. 

SmartMill Merkez Ofis

Ayrıca sürdürülebilir mimari projelerden fabrika alanı zemin kat üzerinden idari bölüme bağlanır. Yapıştırılmış lamine edilmiş uzun, bordürlü ahşap kirişler sayesinde kemerli bir çatı ile yapılmış. İç kolonlar kullanılmadan mümkün olan en geniş açıklığı sağlamak için özel olarak tasarlanmış. Ayrıca iki asma vincin çalışmasına yetecek kadar yüksek tavanlara sahip devasa bir açık zemin alanı oluşturur.

SmartMill Merkez Ofis

Gerçekten bir mühendislik harikası olan yanıltıcı derecede basit bir tasarıma sahip. Atölyenin tepesinde mekana ışık getiren uzun, yatay bir pencere var. Binanın dış cephesi ise Doğu beyaz sediriyle kaplı. Bu yenilenebilir olması bir yana, son derece dayanıklı ve az bakım gerektiren yerel bir malzemedir. Bu duvarlara dokulu bir görünüm verir ve güzel bir cephe oluşturur. Özellikle sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

SmartMill Merkez Ofis

Bir fabrikanın amacına ve işlevine hizmet eden bu ahşap yapıda kereste farklı şekillerde kullanılır. Form, işlev, tasarım ve sürdürülebilirlik burada mükemmel bir şekilde bir araya getirilerek işletmelerin tam olarak nasıl sağlıklı, mutlu ve üretken iş yerleri yaratabileceğini gösteriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)