Vo Trong Nghia'nın Kentsel Çiftlik Ofisi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Vtn Kendi Stüdyo Alanını Kuruyor 

Vo Trong Nghia'nın 'kentsel çiftlik ofisi' tropik doğayı Ho Chi Minh şehrine yeniden getiriyor. Vietnam'ın hızlı kentleşmesine yanıt olarak Vo Trong Nghia (VTN) mimarları yeşil bir kentsel tarım ofisini tamamladı. Sürdürülebilir mimari proje bir zamanlar ülke geneline yayılan ancak şimdi kalabalık ve aşırı kirli şehirler haline gelen el değmemiş tropikal ormanların anısına inşa edildi.

Vo Trong Nghia'nın Kentsel Çiftlik Ofisi

Mimarlar "Kentsel alanlardaki yeni nesiller doğa ile bağlarını kaybediyor. Ülke üretime dayalı bir ekonomiye geçerken çevreye zarar veren değişikliklerle karşı karşıya kaldı. Artan kuraklık, sel ve tuzlanma gıda kaynaklarını tehlikeye atıyor." dedi. 

Vietnam'ın Doğal Kökleriyle Yeniden Bağlanmak

Vo Trong Nghia'nın Kentsel Çiftlik Ofisi

Yakın zamanda tamamlanan sürdürülebilir mimari örneklerden kentsel tarım ofisi, şimdi Vo Trong Nghia Architects için bir stüdyo alanı olarak hizmet veriyor. Sürdürülebilir yapı Ho Chi Minh City'nin yeni geliştirilen bir bölgesi olan yerin doğal kökleri ile yeniden bağlantı kurmak için tasarlandı. Böylece mimari bitki alanıyla büyümüş bir cephe ile güvenli gıda üretimini teşvik ederken şehre yeşil alanı yeniden kazandırıyor.

Cephe çeşitli yerel bitkileri barındıran ve geniş bir şekilde güneşe bakan asılı bitki saksılarının bir araya gelmesiyle şekilleniyor. Mimarlar "Bu yeşil yaklaşım güvenli gıda ve minimum enerji tüketimi ile rahat bir ortam sağlayarak şehrin sürdürülebilir geleceğine katkıda bulunacak." dedi. 

Değişen Ortamla Mimari Yoluyla Yüzleşmek

Vo Trong Nghia'nın Kentsel Çiftlik Ofisi

Kirli kentsel alanın ısı adası etkisini ele alan VTN'nin sürdürülebilir mimari örneklerinden 'dikey çiftliği', konforlu iç mekanlar sağlamak için yapı genelinde bir mikro iklim yaratıyor. Bir cam tabakasıyla ayrılan bitki cephesi, hem doğrudan güneş ışığını filtreleyen hem de havayı temizleyen bir gölgeleme aracı olarak hizmet ediyor. 

Vo Trong Nghia'nın Kentsel Çiftlik Ofisi

Bir yağmur suyu toplama sistemi asılı bitki örtüsünü sulamak için çalışırken buharlaşma yoluyla havayı doğal olarak soğutur. Yeşil cephenin karşısında kuzeye bakan duvarlar, küçük açıklıklarla kontrast oluşturacak şekilde sağlamdır. Pasif soğutma için ek bir strateji olan çapraz havalandırma sağlamak için tanıtıldı. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler kullanılmış.

Kentsel Çiftlik Ofisinin İçi

Vo Trong Nghia'nın Kentsel Çiftlik Ofisi

Vo Trong Nghia (VTN), 'dikey çiftliğini' üzerine modüler ekici saksıların asıldığı beton ve çelik bir yapı da dahil olmak üzere basit inşaat yöntemleriyle tasarlıyor.

Ekip "Bitkilerin saksıları değiştirilebilir, bu nedenle bitkilerin yüksekliğine ve büyüme durumuna göre esnek bir şekilde düzenlenebilir ve yeterli güneş ışığı sağlar. Sistem çatı bahçesi ve zemin ile birlikte 1,1 ton hasat eşdeğeri olan site alanına %190'a varan yeşil oranı sağlar. Bölgenin biyolojik çeşitliliğine katkıda bulunan sebze, bitki ve meyve ağacı gibi çeşitli yerel yenilebilir bitkiler seçildi. Organik arıtma yöntemi ile bakımları yapılır." dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)