Snøhetta'nın Enerji Pozitif Sürdürülebilir Tasarımı "Powerhouse"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İskandinavya'nın sürdürülebilir tasarımda liderlik etmeye çalıştığı gizlenen bir şey değil, çünkü aşırı iklimlerde çevre dostu binalar başarılı bir şekilde inşa edilebilirse, bu stratejiler her yerde uygulanabilir. Petrol üretme ve hidroelektrikte küresel bir öncü olan Norveç, yeni enerji dostu inşaat endüstrisi için bir örnek teşkil ediyor.

Powerhouse Telemark

En azından kendini bu amaca adamış İskandinav şirketlerinden oluşan bir koalisyon, Powerhouse projesiyle 35.000 nüfuslu küçük Porsgrunn kasabasında bunu başarmayı umuyor. Snøhetta tarafından tasarlanan ofis binası Powerhouse Telemark, dünyanın en kuzeyindeki net pozitif binasıdır.

Powerhouse Telemark

Sürdürülebilir mimari proje 70.000 metrekarelik, 11 katlı bina, konum ve çevre koşullarından dolayı elmas şeklinde inşa edildi. Binanın arkasındaki tepeye en yakın ve en yüksek noktası, yerel sanatçıların sürdürülebilirliğin önemini hayal etmelerini sağlayan yeşil cepheden oluşuyor. Çarpıcı eğimli çatı güneye bakar ve halkın kullanımı için açık, peyzajlı bir terasa sahiptir. Bu tasarım, binanın güneş enerjisini yakalama potansiyelini en üst düzeye çıkarır. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler kullanılmış. Güneş pilleri, ısı eşanjörleri ve ısı pompaları elektrik ve ısı üretir. Aslında, sürdürülebilir mimari Powerhouse Telemark tükettiğinden daha fazla enerji üretir.

Powerhouse Telemark

Projeyi geliştiren şirket olan R8 Property'nin CEO'su Emil Eriksrød, "Umarım yaptığımız bu projeyle yedi kıtada projemiz kopyalanabilir ve çoğaltılabilir. Bu bina büyük, çevre dostu binalar inşa etmek için cüretkar bir örnektir." dedi. 

Powerhouse Telemark

R8 Property, Snøhetta, Entra Eiendom, Skanska, çevre STK'sı ZERO, alüminyum şirketi Hydro, alüminyum profil şirketi Sapa og ve danışmanlık şirketi Asplan Viak ile birlikte çalışıyor. Bu yedi şirket, Powerhouse işbirliğini oluşturuyor. Powerhouse projelerini inşaat, yapı malzemelerinin üretimi ve nakliyesi ile 60 yıl ve üzeri operasyonlar için gerekenden daha temiz, yenilenebilir enerji üretme kabiliyeti ile tanımlıyor.

Eriksrød "Sadece hayal edin! Porsgrunn'un bu tür binalar için bir belli müşteri kitlesi varsa, aynı potansiyele sahip başka kaç yer olduğunu hayal edin. Dünyada on binlerce kalabalık şehirler var!" dedi. Sürdürülebilir mimari Powerhouse Telemark'ın kiracıları ofis alanına, fuayeye, spor salonuna, yemek odasına ve çatı terasına erişebilir. Binada kullanılan tüm malzemeler düşük bir enerjiye sahiptir. Böylece yapı çevre dostu olarak inşa edildiği için sürdürülebilir mimari örneklerindendir. 

Powerhouse Telemark

Skanska İnovasyondan Sorumlu Başkanı ve Powerhouse Genel Müdürü Kim Robert Lisø şunları söyledi: "Böylesine bir projede aşırı enerji verimliliğine elverişli bir iç ortam iklimi, düşük çevresel etki ve ticari olarak sağlam çözümlerle birleştirmek çoğu geleneksel inşaat projesinden farklı bir yaklaşım gerektirir. Tükettiği kadar veya daha fazla enerji üreten binalar, küresel enerji tüketiminin ve dolayısıyla sera gazı emisyonlarının azaltılmasına önemli katkı sağlayabilir." dedi. 

Powerhouse'un şu anda Telemark'ın tasarımı da dahil olmak üzere dört projesi var. Yakın gelecekte daha yenilikçi ve endüstriyi güçlendiren tasarımları da mevcut. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)