Spor Arenası İçin Jeolojiden Esinlenen Tasarım

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Diriyah Company tarafından görevlendirilen HKS Architects, Diriyah'ta yeni bir çok sporlu arena için tasarımını açıkladı. Yerel kültür ve eğlence sektörü için bir katalizör olarak tasarlanan 20.000 kişilik mekan, Orta Doğu'da turizm için en cazip mekanlardan biri olmayı hedefleyen Suudi Vizyonu 2030 ile uyumlu 76.000 m²'lik bir gelişme olan The City of Earth'ün merkezinde yer alacak.

Yeni Arena'nın tasarımında bölgenin peyzajından ve doğal jeolojisinden esinlenilmiş, yüzyıllardır süregelen mirasa ve yerel inşaat uygulamalarına bir gönderme olarak geleneksel Necdi mimarisi motifini de yakalamak amaçlanmış. Mekan ayrıca, çok çeşitli etkinliklere arka arkaya ev sahipliği yapma esnekliği sunmak amacıyla konfigürasyonunun saatler içinde değiştirilmesine olanak tanıyan teknolojik gelişmeleri de entegre ediyor.

spor arenası

Çok yönlü mekan, geniş perakende alanları ve Diriyah'ın daha büyük topluluğu için mevcut olacak bir alışveriş ve yemek bölgesini içererek uzun süreli bir eğlence deneyimini desteklemek üzere oluşturuldu. Arena'nın bitişiğindeki açık Plaza, etkinlik programını açık havada sürdürerek canlı performansların ve pop-up gösterilerin düzenlenmesine olanak tanıyacak, ayrıca hem bölge sakinlerine hem de ziyaretçilere adanmış bir kent parkı oluşturacak.

spor arenası

“Mimari, yerel jeolojik oluşumları çağrıştıran ve eski Nadji kaleleri ve saraylarına atıfta bulunan bir dizi monolit olarak manzaradan yükselir ve aralarında ışık parıltısıyla canlandırılan 'Dijital şelaleler'. Şelalelerin görsel enerjisi, konukları içerideki dinamik deneyime çeken bir fener görevi görüyor.” - HKS Architects Baş mimar Alex Thomas

spor arenası

Diriyah'ta da Snøhetta, Riyad'ın eteklerindeki Diriyah bölgesini yeniden geliştirerek kültürel bir destinasyona dönüştürmeyi amaçlayan daha geniş bir ana planın parçası olarak tarihi bölgeye eklenecek yeni bir opera binasının tasarımını kısa süre önce açıkladı. Suudi Arabistan Krallığı şu anda, Suudi Vizyon 2030 girişimi kapsamında, çok tartışılan ve ortaya çıkarılan 10 bölgeyi içeren NEOM gelişimi ve Riyad'da planlanan bir eğlence ve turizm mega projesi olan Qiddiya City de dahil olmak üzere, ülke çapında büyük ölçekli müdahaleler için sözleşme yapma ve geliştirme sürecinde.

spor arenası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)