Strazburg Üniversitesi'ndeki Le Studium Sürdürülebilirliği Teşvik Ediyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bir öğrenme merkezinin yerinde Jean-Pierre Lott tarafından Strazburg Üniversitesi'ndeki Le Studium bir kütüphane ve öğrenci birliği binasının işlevini birleştiriyor. Sürdürülebilirliği, sosyalliği ve paylaşımı teşvik eden tesis taşınması kolay mobilyalara sahip modüler odaların yanı sıra geleneksel okuma odalarını da içeriyor.

Tarihi merkez ile Campus de l'Esplanade arasındaki arayüzde belirgin bir şekilde yer alan sürdürülebilir mimari proje, şehirden kampüse girişi duyuruyor. Mimarlar kentsel duruma yanıt olarak dış dünyaya iki farklı koşul sunuyor: yoldan geçenleri içeri girmeye davet eden büyük ölçüde şeffaf bir zemin kat ve yukarıda açıklılık ve hareketliliği ifade eden kıvrımlı bir form alan bir ana gövde…

Le Studium

İçeride şeffaf bir platform zemin katın, lobinin, öğrenci birliğinin ve kafeteryanın kamusal alanlarına bakarken, üst katlar koleksiyon yığınlarına ve okuma odalarına ayrılmış. Cephe tasarımı, ışık kontrol konseptlerinden kaynaklanmış. Destekli zemin güneş ışığını engellerken, büyük güneşlik parlak tabanları, camlı bölmeleri korur ve doğal ışığı filtreler. Bu unsurların konumu ve yönelimi, gerekli miktarda doğal ışığı ve şehir manzarasını garanti eden sıkı güneş yolu analizine dayanır.

Le Studium

Doğu ve Batı cepheleri için mimarlar sabit, yönlendirilmiş dikey şeritlerden oluşan güneş korumasını tercih etti. Kışın güneş ışığı cepheye ulaşır ve binayı ısıtmak için tutulur. Sürdürülebilir mimari örneklerden binanın aşırı ısınmasını ve kullanıcıların rahatsızlık duymasını azaltmak için yaz aylarında güneş ışığı engellenir. Ayrıca kinetik örtüler doğal ışığa ve günün saatine tepki veren, değişen formlara sahip dinamik unsurlar ekleyerek binayı buna göre dönüştürüyor.

Le Studium

Sürdürülebilir mimari binaya girdikten sonra ziyaretçiler kendilerini ışıkla dolu büyük bir atriyumda bulur. Atriyum sürdürülebilir mimari binadaki faaliyetlere genel bir bakış sağlar ve binadaki akışı belirleyen bir dizi merdiven ve asansör içeren büyük bir rampaya sahip. Koridorların olmaması ayrıca doğal ışığın optimum şekilde yayılmasını sağlar.

Le Studium

Bölgenin su çizelgesini kullanan bir ısı pompası sistemi gibi yüksek performanslı yenilenebilir enerji sistemlerinin seçimine ilaveten, ham betondan yapılmış zeminler ve kirişler belirtilerek tasarımda yüksek düzeyde bir termal dinginlik elde edilir. Serin gece havasını depolayarak, sabah hava sıcaklıkları aktif soğutma makineleri olmadan düşük kalır. Binada sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler tercih edilmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)