Studio Gang Sürdürülebilir Biçimde Bir Müzeyi Yeniden Tasarladı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Studio Gang Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi'ni (AMFA), kültür enstitüsünün mevcut binalarını yeni bir merkezi eksenle birleştirerek yeniden tasarladı. Önemli bir genişletme ve yenileme projesinde Studio Gang, Little Rock merkezli Polk Stanley Wilcox Architects ile iş birliği içinde AMFA'yı yeniden yapılandırdı ve canlandırarak müze ziyaretçileri için yepyeni bir deneyim yarattı.

Sürdürülebilir mimari AMFA ilk olarak 1937 yılında Little Rock şehir merkezindeki MacArthur Park'ta açılmış. İzleyen yıllarda orijinal yapıya sekiz ekleme yapılmış ve bunların farklı mimari stilleri bir bakıma "dağınık bir kompleksin" oluşmasına neden olmuş. Studio Gang tarihi MacArthur Park ve Little Rock'ın şehir merkezindeki bölgelerinin ayrılmaz bir parçası haline gelecek bir yapı tasarlayarak müzenin kullanışsız yapısıyla çalıştı. Studio Gang'in Kurucu Müdürü ve Ortağı Jeanne Gang "Sürdürülebilir mimari örneklerden Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi kuruluşundan bu yana toplumun sevdiği bir yapı oldu ancak zaman içinde ana eklentileri çevreden ve parktan soyutlanmış bir yapıyla sonuçlandı. Tasarımı yapıyı etrafıyla yeniden birleştirmek ve mevcut yapıları tüm ziyaretçileri ağırlayacak ve içeride devam eden hareketli, yaratıcı etkinlikleri desteleyecek biçimde uyarlamak ve yeniden tasarlamak için bir fırsat olarak gördük." dedi. 

Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi

Studio Gang'in sürdürülebilir mimari projelerden AMFA için tasarladığı ana eksen müze boyunca hafifçe kıvrılan organik bir biçim, 1937'deki kuzey girişini MacArthur Park yoluyla yeni güney girişine bağlar. Kıvrımlı çatı yerinde dökme betondan yapılmış, katlanmış plakalı bir yapı. Estetik bakımdan hoş ve ayırt edici bir tasarım olan çatı, arazinin topografyasına uygun olarak yükseklikten aşağıya doğru iner. Tavan pencereleri iç mekanı doğal ışıkla kaplar ve çıkıntılar güneşten korunma sağlar ve güneş ısısı kazanımını düşürür. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş.Çatının kıvrımları aynı zamanda yağmur suyunu bitişikteki yağmur bahçelerine yönlendirmenin bir yolu olarak tasarlandı. Studio Gang "Bu bahçeler suyu MacArthur Park peyzajına yaymadan önce yakalayıp filtreliyor." diye açıklıyor.

Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi

Müzenin orijinal beton ve çelik yapısı ve temelleri tasarımın sürdürülebilir anlayışının bir gereği olarak korunmuş ve uyarlanmış. Harvard Graduate School of Design'da Uygulama Profesörü olan Jeanne Gang bilhassa "mevcut yapıları yeniden tasarlayarak mimaride somutlaşmış karbonun etkisini azaltmaya" odaklanmış durumda. Dolayısıyla "[AMFA] yapının karbon açısından en yoğun unsurları olduğu gibi korunmuştur" dedi Studio Gang. Arka ofis ve sanat depolama alanlarının yeniden yapılandırılması ziyaretçi deneyimini kolaylaştırmaya yardımcı oldu. Bunun sonucunda müze daha fazla sanat eseri sergileyebilir, daha fazla sayıda etkinlik gerçekleştirebilir ve sanat eserlerinin depolanması için daha ileri şartlar sunabilir.

Sürdürülebilir mimari müzenin yeni merkezi ekseninin üç kat yüksekliğindeki tavanı tek tek asılmış ahşap çıtalardan meydana gelmiş ve geniş yapısı lineer bir desenle ayarlanmış. Studio Gang bir bağlantı işlevi gören tavanın tasarımının "ziyaretçileri merkezi eklentinin avlusundan ayrılan mekanlar boyunca sezgisel biçimde yönlendirmeye" katkıda bulunduğunu söylüyor. Bu alanlar arasında kalıcı koleksiyonlar ve geçici sergiler için galeriler, bir sanat okulu, sahne sanatları tiyatrosu, müze mağazası ve konferans salonu yer alır. Merkezi yapı her iki uçtan dışarıya doğru açılır; kuzey tarafında 1937 Art Deco orijinal cephesiyle AMFA'ya gelen ziyaretçileri karşılayan "Cultural Living Room" bir topluluk toplanma yeri olarak hizmet verir, güney tarafında ise çatıdaki geniş çıkıntılar MacArthur Park ile kaynaşan bir yemek mekanına alan sağlar.

Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi

AMFA'nın tasarımı, mimari ile etrafı arasında içsel bir bağ kurar. Peyzaj mimarlığı ve kentsel tasarım firması SCAPE bünyesinde yeniden canlandırılan peyzaj, müze deneyimini dış ortama taşıyor ve çalılar, yerel ağaçlar, patikalar ve heykellerden meydana gelen bir seçki yaratıyor.

Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)