Studio Gang ve Urban Villages, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki İlk Karbon Pozitif Oteli Tasarladı

Dünya Günü'nü kutlamak için, emlak geliştiricileri Urban Villages ve Studio Gang, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk karbon pozitif otel olan "Populus"un açılışını yaptı ve temellerini attı. 2023'ün sonlarında açılacak olan Denver'daki 265 odalı otel, gezginlerin, toplumun ve çevrenin ihtiyaçlarını karşılayan sürdürülebilir seyahatin geleceği için önemli bir kilometre taşı olarak tasarlanmış bir çatı restoranı ve barına sahiptir.

Proje, yaşamlarını ve ekonomilerini etkileyen çevresel zorlukların farkında olan ve bunlara karşı mücadele eden dünya çapındaki tüketicilerin farkındalığına bir yanıt olarak geliyor. Otel, inşaatından başlayarak tamamlanmasından sonra devam eden operasyonlarına kadar tamamen karbon pozitif olacaktır. Otel, yaklaşık 500.000 galon gaza eşdeğer bir karbon ayak izini dengeleyecek ve atmosferden ek karbondioksiti uzaklaştıracak. Bunun yanı sıra, 5.000 dönümden fazla ormanı temsil eden ağaçların dikilmesine yönelik ilk taahhüt gibi, otel projesinde saha dışında da ekolojik bir çaba gösterilecektir.

Sürdürülebilir Otel Örnekleri

Sürdürülebilir Otel

Urban Villages, izlenemez karbon kredileri satın almak yerine, somut bir etki yaratmak için proaktif olarak ağaç dikip büyüterek Populus'un karbon pozitif statüsünü gerçekleştiriyor. Otel yapısı, geliştirme aşamasında karbon ayak izini düşük karbonlu beton karışımları yüksek geri dönüştürülmüş içerikli malzemeler kullanarak, yapısal verimliliği en üst düzeye çıkararak, daha az kaplama malzemesi kullanarak ve atıkları düşürerek en aza indirecektir. Populus'un devam eden operasyonları da karbon pozitif olacak, böylece her misafir konaklamasıyla birlikte otelin genel kullanımı (operasyonel karbon), binanın gömülü karbonuna ek olarak dengelenecektir.

Sürdürülebilir Tasarım Örnekleri

Yapı, Colorado'nun 14th Street ve Colfax Avenue'deki ilk benzin istasyonunun işlek bölgesinde yer almasına rağmen, otel Denver’da genellikle çelik ve betonarme ile inşa edilen, yerinde park yeri olmayan ilk yeni inşa edilmiş otel olacak. Bu strateji, toplu taşıma kullanımını teşvik eder ve şehirler daha yaya dostu bir çevreye doğru evrilirken, yerinde park etmenin her zaman gerekli olmadığını kanıtlar. Otel, ihtiyacı olan ziyaretçiler için yakındaki bir park yeri ile ortak olacaktır.

Otel Tasarımı Örnekleri

Dayanıklı Şehirler

Şehirlerimizin dayanıklılığını artırmak hiç bu kadar acil olmamıştı. Buna karbon emisyonlarının azaltılmasının yanı sıra, topluluk bağlarının güçlendirilmesi de dahildir.

Jeanne Gang, Studio Gang'ın kurucusu, “Populus'u bu çevresel ve sosyal hedefleri birleştiren Denver şehir merkezinde yeni bir destinasyon olacak şekilde tasarladık. Kendine özgü titrek kavak pencereleri ile bina mahallede canlı bir yaya manzarası yaratırken, aynı zamanda sizi şehir sınırlarının ötesindeki doğa harikalarının manzarasına da bağlıyor. Pencereler ve cephe ayrıca mimarinin daha geniş yeşil vizyonunun bir parçası olarak yüksek çevresel performans (kendinden gölgeleme, yalıtım ve yağmur suyunu yönlendirme) için ayarlandı.”  diyor.

Studio Gang ve Urban Villages

Studio Gang'ın tasarımı, "Aspen gözleri"ni yansıtan ve Denver'ın değişken iklimine karşılık gelen enerji performansını artıran kendine özgü göz şeklindeki pencerelere sahip Aspen ağacından ilham alan bir yapıya sahiptir. Cephe tasarımında, içerideki programa göre optimize edilmiş olup, binanın içini gölgelemek için dışarı doğru uzanan her pencerenin üzerindeki “kapaklar” bulunmaktadır. Kapaklar ayrıca cephenin sürekli temiz ve parlak görünmesini sağlamak için yağmur suyunu da yönlendirir. İç mekânda ise pencerelerin boyutları, mekanların çeşitliliğini yansıtacak şekilde farklılık gösteriyor. Odaların içinde otel konukları, aynı zamanda oturulabilir hale gelen, yolcuları dış mekâna daha fazla bağlayan koltuk veya masalara dönüşen pencerelerden dağ ve şehir manzarasına sahiptir.

Farklı Cephe Tasarımı Örnekleri

Otelde kafeler, dinlenme salonları, toplantı odaları ve etkinlik odaları gibi bir dizi hizmet ve olanak yer alacak. İmza çatı bar ve restoran, sosyalleşmek için yemyeşil bir yer sağlayıp  binayı doğal olarak soğuturken, Populus'un yeşil ruhunun görsel bir temsili olarak hizmet veren, bölgesel bitki örtüsü ile dikilmiş geniş bir bahçe terası ile mahalleyi canlandıracak.
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)