Sürdürülebilir "İyi Hissettiren" Ofis Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ATP Architects Engineers, Kassenärztliche Vereinigung Nordrhein (KVNO) - Kuzey Ren Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği - için Almanya'nın Köln kentinde bir yönetim merkezi tamamladı. Yuvarlak köşeler ve neredeyse dairesel bir formla tasarlanan kentsel bina, Köln-Ossendorf bölgesindeki eski bir havaalanı arazisinde yer alıyor ve 720 m²'lik (7.750 fit kare) bir avluyu, yani "yeşil bir kalbi" kapsıyor.

Cephe

Binanın metal, cam ve zemin kattaki doğal taş karışımı dış cephesi, yüksek enerji verimliliğine sahip olacak şekilde tasarlanmış ve geniş dış güneş koruma alanlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmış. Birbirini tekrar eden 3,3 metre yüksekliğinde (yaklaşık 11 fit) üç eleman bulunuyor: sabit bir pencere elemanı, ön mercekli açılabilir bir pencere ve tam yüzeyli mineli cam panel. Işık geçirgenliği yüzde 63, enerji geçirgenliği ise yüzde 31 olarak ölçülmüş. (Kaynak: Baulinks)

ATP, "Konumları her seviyede değişen eğimli cam paneller, üst katları vurgulayan ve bina formuna daha da fazla enerji veren optik bir derinlik oluşturuyor." dedi.

İç mekan ve "yeşil kalp"

KVNO binasının iç düzeni insanlara ve onların özel gereksinimlerine öncelik veriyor. Daha resmi ofis düzenlemelerine bir alternatif olarak esnek alanlar, iş birliğinden konsantrasyona kadar çeşitli çalışma yöntemlerini destekliyor; esneklik aynı zamanda binanın mekansal organizasyonunun uyarlanabilir ve geleceğe dönük olmasını sağlıyor. ATP, "Bu ana fikir, tüm işlevlerin yeşil kalp etrafında en iyi şekilde yayıldığı binanın temel dairesel formunun temelini oluşturuyor." dedi. Departmanlar dört ofis katında birbirlerine yakın olarak yerleştirilmiş ve mesafeler kısaltılarak 450 personel arasında daha fazla iletişim kurulması teşvik edilmiş. Aydınlık ve ferah zemin kat neredeyse altı metre (yaklaşık 20 fit) yüksekliğinde ve bir asma kat, konferans salonları, danışma merkezi, çocuk bakım tesisi ve fitness alanı içeriyor.

Sürdürülebilirlik ve "iyi hissettiren" çalışma alanları

KVNO ve ATP'nin tasarım ekibi en başından itibaren sürdürülebilirliğe öncelik verdi. Yeni binanın enerji performansını optimize etmek ve Alman Binalar Enerji Yasası (Gebäudeenergiegesetz - GEG) tarafından belirlenen maksimum gereklilikleri aşmak için bir dizi pasif ve aktif çözüm geliştirilmiş. ATP, "Çatıdaki ve bodrumdaki emilim tabanlı havalandırma üniteleri, ofis ve toplantı alanlarının enerji tasarruflu havalandırılmasını garanti ediyor." dedi. Burada emici malzemeler, rahat bir çalışma ortamı sağlamak için nemi emerek veya emdirerek nem seviyelerini ve iç mekan hava kalitesini düzenler - bu da geleneksel klima ihtiyacını azaltır. Üst çatı seviyesine ve avlu çatısına geniş yeşil çatılar yerleştirilmiş.

Tasarım sürecinde binanın ses parametrelerine çok dikkat edilmiş. Tasarım ekibi, akustik bir simülasyon gerçekleştirmek için ATP sustain (ATP'nin sürdürülebilir bina alanındaki araştırma ve uzman tasarım şirketi) ile iş birliği içinde çalıştı. Böylece ATP, "Çalışanlara akustik olarak optimize edilmiş çalışma alanları sunan özelleştirilmiş ses emilimi ve koordinasyon önlemleri geliştirmek mümkün oldu." dedi. Sürdürülebilirlik ve akustik müdahaleler, binanın genel "iyi hissettirme" faktörünü arttırmak için çalışıyor.

Yapı bilgi modellemesi, KVNO genel merkezinin işlevsel, teknik ve estetik gereksinimleri eşit ölçüde karşılamasını sağlamış. Entegre tasarım, tesisin uzun vadeli yönetimini ve yaşam döngüsünü göz önünde bulundurur.

Brüt taban alanı: 13.668 m² (147.121 fit kare)

Brüt inşaat hacmi: 54.830 m² (590.185 fit kare)


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)