Sürdürülebilir Mimaride Karolar Nasıl Kullanılır?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İnsanların sürdürülebilir mimaride karşılaştığı zorluklardan biri sağlıklı bir yaşam ortamını teşvik etmek için çevre dostu inşaat ile estetik dengesini korumaktır. Ancak seçici malzeme seçimi ile bu başarılabilir. Andrea Hörndler ve Hannes Wizany, "Place to Be" adlı bloglarında böyle bir örneği belgeledi. Tasarımdan ödün vermeden tamamen sürdürülebilir ekolojik bir ev inşa etmek için yola çıktılar. Ekolojik evleri çevre dostu, zarif ve iç mekan hava kalitesini iyileştiren Agrob Buchtal karoları da dahil olmak üzere çeşitli çevre dostu malzemeleri bir araya getiriyor.

Avusturya Linz'in eteklerinde dik bir tepede yer alan Hörndler ve Wizany'nin evi, manzara üzerinde süzülüyor. Sürdürülebilir bir şekilde hasat edilen ahşap hacim, dik yamaçtan çıkıntı yapan geri dönüştürülmüş bir çelik yapıdan sarkıyor. İklim göz önüne alındığında yapı kurtarılmış buğday samanından yapılmış yalıtımı ve saman, kil sıva ve kil plakalardan yapılmış bina panellerine sahip. 

Sürdürülebilir Mimaride Karolar Nasıl Kullanılır

Hörndler ve Wizany'nin karşılaştığı zorluklardan biri banyoyu ekolojik olarak tasarlamaktı çünkü su yalıtım malzemeleri çoğu zaman sürdürülemez. Ancak sonunda duvarlar ve zeminler için Agrob Buchtal seramik karoları kullanmaya karar verdiler. Eko evde kullanılan duvar karoları Agrob Buchtal's District serisine ait. Her tarafı eğimlidir ve büyük şehirlerin metro istasyonlarında bulunan beyaz karoları anımsatır. Modaya uygun parlak tonlar, ölçülü, modern gri yer karolarını tamamlar. Tam fayda için her iki döşeme türü de Hytect etkisini içerir. Bu antibakteriyel özellikleri geliştirir. Ayrıca temizlenmesi kolaydır ve hava kalitesini iyileştirir.

Hytect etkisi kimyasal reaksiyonları başlatmak için ışığın kullanılması anlamına gelen fotokataliz kavramını kullanır. Fayanslar kil ve titanyum dioksit karışımı kullanır. Titanyum dioksit bir katalizör görevi görerek ışık, oksijen ve nem arasında bir reaksiyona neden olur. Bu işlem karoların aktif oksijen türleri üretmesine, kokuları ve hava kirleticileri uzaklaştırmasına ve bakteri, küf ve yosun oluşumunu önleyebilir. Hytect etkisi seramik karışımının bir parçası olduğu için kaybolmaz ve doğal veya yapay ışığa maruz kaldığında yeniden etkinleşir.

Fayanslar ayrıca hidrofilik ve su dostudur. Fayanslar ıslandığında su karo üzerinde bir film olarak yayılır. Kir ile karışır ve ağır temizlik ürünleri kullanılmadan silinebilir.

Bilinçli tasarım kararları sayesinde Agrob Buchtal karoları gibi sürdürülebilir malzemeleri seçmek sıkıcı veya göz alıcı olması gerekmez. Tam tersine çevre üzerindeki etkiyi en aza indirirken, alanın görsel kalitesini artırabilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)