Sürdürülebilir Mimaride Kenevir Nasıl Kullanılır?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kısa bir film, kenevirin Cambridgeshire çiftliklerinde nasıl yetiştirildiğini ve karbon tutucu bir yapı malzemesine dönüştürüldüğünü gösteriyor. Film, film yapımcısı Steve Barron'un tarafından mülkte kendi evi için kenevir yetiştirmek üzere satın aldığı Margent Farms'ta çekildi. Flat House olarak adlandırılan evde hızlı büyüyen kenevirin nasıl ekildiğini, hasat edildiğini ve hempcrete ve biyoplastik kaplamaya dönüştürüldüğünü gösteriyor.

Bitkinin gövdesinin 'shibe' adı verilen odunsu iç kısmı, doğranarak ve kireçle karıştırılarak hempcrete işlendi. Flat House'da taşıyıcı olmayan duvar dolgu ve izolasyon malzemesi olarak kullanılmış. Evin dışını kaplamak için kenevir bazlı biyoplastik kullanıldı. Bitki gövdelerinin dışındaki güçlü liflerinin biyo-reçine ile karıştırılmasından ve oluklu bir tabaka halinde preslenmesinden yapılır. 

Barron'a bitkilerden inşaat malzemelerinin nasıl yapılacağı konusunda tavsiyelerde bulunan Cambridge Üniversitesi Araştırmacısı Darhsil Shah'a göre, hızlı büyüyen kenevir çok yönlü bir ham madde ve atmosferik karbonu tutmanın etkili bir yoludur.

Sürdürülebilir Mimaride Kenevir Nasıl Kullanılır?

Shah geçen ay Dezeen'e verdiği bir röportajda "Çok sayıda araştırma kenevirin en iyi karbon biyokütleye dönüştürücülerden biri olduğunu tahmin ediyor." dedi. "Ağaçlardan bile daha etkili. Endüstriyel kenevir ekimi hektar başına 8 ile 15 ton karbon emer. Buna karşılık ormanlar tipik olarak büyüme yılı sayısına, iklim bölgesine ve ağaç türüne bağlı olarak hektar başına yılda 2 ile 6 ton karbon yakalar." sözlerine ekledi. 

Barron evin 24 ton atmosferik karbon depoladığını tahmin ediyor. Bu da büyüdükçe fotosentez yoluyla kenevir tarafından emildi. Barron "Ev esas olarak kenevirden yapılmış ve atmosferik karbonu hapsediyor." dedi. Ayrıca Barron, 8 dönüm veya 3.2 hektarlık arazide kenevir yetiştirmenin 100 gün sürdüğünü sözlerine ekledi. "24 ton karbon olduğunu tahmin ediyorum." dedi.

Kenevir doğal, karbon depolayan ürünler arayan mimarlar tarafından giderek daha fazla rağbet görüyor. Ancak Birleşik Krallık çiftçileri, mahsullerini yasal olarak yetiştirmek için mücadele ediyor. Kenevir çiftçilerinin kenevir yetiştirmek için elde etmesi zor bir İçişleri Bakanlığı lisansına ihtiyacı var. Bu da uyuşturucu kontrol yasalarıyla sınırlandırılmıştır.

Sürdürülebilir Mimaride Kenevir Nasıl Kullanılır?

Barron "Galiba bize e-posta gönderen üç veya dört yüz mimar olmuştur. Doğal bir malzeme ve sıfır karbonlu ev inşa etme yöntemi için can atıyorlar. Herkes onu arıyor. Elbette bir pazar var ama deregülasyona ihtiyacımız var." dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)