Sürdürülebilir Rüya Vahası "Çöldeki Yapı"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İsrail'in Ölü Denizi ile Judean Dağları arasında yer alan çöl evi doğayla mükemmel bir uyum içinde var olması gereken inanılmaz bir yapıdır. Sürdürülebilir mimari proje Studio ST Architects'ten New Yorklu mimar ve tasarımcı Esther Sperber, bu sürdürülebilir ve enerji tasarruflu evi tasarladı. Çevresel etkiyi en aza indirecek şekilde tasarlanmış. Parlak beyaz minimalist tasarım, temiz çizgiler ve basit form, çevredeki manzaraya güzel bir şekilde uyum sağlıyor. Sürdürülebilir mimari yapı çölle iç içedir.

Bu projenin ana hedeflerinden biri, iklim dostu ve enerji verimli bir tasarım oluşturmaktı. Konum önemli bir faktördür. Aslında ev güneşten kısmen gölgelenmiştir ve doğal soğutma - ısıtma sağlayan cereyanlar için konumlandırılmış. Böylece duvarlar iyi yalıtılmış. Güneşte ağartılmış kum-sıva dış cephe, çöl güneşinin sıcaklığını yansıtıyor. Bu arada dağların rengi ağartılmış sıvaya yansıyor. Sürdürülebilir mimari malzemeler başarılı şekilde uygulanmış.

Çatıda güneşin gücünden yararlanmak için pasif bir güneş enerjisi sistemi bulunur ve bu sistem suyu ısıtmak için kullanılıyor. Su çöl ortamında bir zorluktur, bu nedenle bahçeyi sulamak için gri su sistemlerini kullanılıyor. Ev ayrıca İsrail çölünün etkileyici manzarasını sunuyor. Dış dünyayı evin içinin bir parçası yapan kusursuz bir ortam yaratıyor. Evin etrafını geniş bir doğa manzarası çevreliyor. Sürdürülebilir mimari malzemeler sıcak çöl sıcaklıklarında evi serinletmek için zeminler porselen karolarla kaplanmış. Sürdürülebilir yapı tasarımı enerji tasarrufunu mümkün derece sağlıyor.

İçeride siyah ve beyaz, siyah pencere, kapı çerçeveleri ve güneş ışınlarını yansıtan parlak siyah tezgahlar ile beyaz bir iç mekanla eşleşiyor. Tavan vantilatörleri ve masalar gibi doğal ahşap unsurlar da bu göz kamaştırıcı zıt iç tasarıma sıcaklık katıyor. Arka plandaki kayalık çöl manzarası evi sonsuz bir çöl gökyüzünün altında çerçeveliyor ve kendi benzersiz zeminini yaratıyor. Çölde sürdürülebilir yapı çevreyle uyum sağlacak şekilde inşa edilmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)