Sürdürülebilir Tarım Tesisi

Bosske Architecture, Avustralya’da tipik tarımsal yapı formlarını birleştiren kırmızı yapıya sahip bir bir süt çiftliği projesini tamamladılar.

Mimar Caroline Hickey yönetimindeki mimari ekip süt üretiminin tüm yönlerini gözlemlemeye davet eden tarım ve işletme tesisi yaklaşık 9.000 metrekarelik bir alan kapsamaktadır.

24 saat boyunca robotik sistemlerle süt sağımının sağlandığı sanayi kompleksi aynı zamanda sürdürülebilir tarım uygulamalarını da sağlamayı amaçlamakta...

Tarımsal açıdan tesiste hayvanların sağlığını ve güvenliğini kontrol eden kompleks ineklerin sağlığını ve refahını öncelik edinmiş.  Aynı zamanda çalışan personelin ve çevrenin refahını da göz ardı etmeyen bina çiftlik alanlarından bina içerisine kadar görsel bir bağlantı da oluşturmaktadır.

Tasarım açısından bakıldığında yapı tasarımı manzarada sınır oluşturan basit çizgisel ve kontürler oluşturma fikrinden doğmuştur. Kırmızı metal yapı ana yönetim alanlarını, kamusal izleme alanlarını, ziyaretçi noktalarını ve sütleri işleme olanaklarına sahip mekanlara sahiptir. Kıvrımlı cepheye sahip bina endüstriyel mimarinin izinde hem tipik ahır yapısını hem de modern baraka örneğini bir araya getirmektedir.


Kaynak: Dezeen


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)