Sürdürülebilir Tasarımın Geleceği “Linolyum Karolar"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hollandalı tasarımcı Christien Meindertsma, üretici Dzek için tasarladığı Flaxwood karolarla linolyumun markasını yeniden oluşturmayı ve yanlış anlaşılan bu malzeme için yeni bir görsel lisan oluşturmayı amaçladı. Milano Tasarım Haftası'nda bir enstalasyonun parçası olarak tanıtılan karolar, geleneksel muşambaya çok benzer şekilde keten tohumu yağı, çam reçinesi, ahşap tozu ve tebeşirden yapılmıştır.

Ancak bu durumda, normalde doğal bileşimini gizleyen tüm pigmentler, kaplamalar ve desteklerden arındırılarak sıcak bal rengi ve MDF'nin benekli dokusuna sahip karolar yaratılır. Dzek'in kurucusu Brent Dzekciorius, “Flaxwood, linolyumun içindeki bileşenlerin açık bir ifadesidir,” dedi. “Linolyum hiçbir zaman kendisi olmaktan memnun olmadı, bu yüzden gerçekte neye benzediğini tanımlamak istedik.”

Linolyum

Milano Tasarım Haftası kapsamında gerçekleştirilen enstalasyonda karolar, Barselona firması Arquitectura-G tarafından tasarlanan ve hiçbir yere çıkmayan anıtsal bir merdiveni kaplamak için kullanıldı. Projenin, malzemenin beklenmedik estetiğini ve mimari uygulamalarını göstererek, linolyumun 1970'lerden kalma bir malzeme olarak algılanmasından ziyade geleceğin bir malzemesi olarak yeniden çerçevelenmesine yardımcı olması umuluyor.

Linolyum, plastik bazlı vinil ve PVC'den farklı olarak, tamamen yenilenebilir ve geri kazanılmış malzemelerden yapılabilir, ayrıca biyolojik olarak parçalanabilir ve sonsuza kadar yeniden şekillendirilebilir. Meindertsma, “Oyun hamuru gibi ya da sonsuza kadar dayanan bir ekmek hamuru gibi.” dedi. “Katı bir şeye dönüşecek kadar sertleşiyor ama sonra ihtiyaç duyduğunuzda her zaman yeni bir şeye dönüşmesine karar verebilirsiniz.” “Bir ürün tasarımcısı olarak benim için en önemli şey bu,” diye ekledi. “Bunu yapabilen başka bir malzeme bilmiyorum.”

Flaxwood, Meindertsma'nın 2010 yılında Hollandalı bir çiftçinin keten hasadının tamamını - yaklaşık 10.000 kilogram - Avrupa keteninin yüzde 90'ının ürüne dönüştürülmek üzere gittiği Çin'e ihraç edilmeden önce satın almasıyla başlayan ve devam eden bir araştırma projesinin sonucudur. Yerel üretimin sınırlarını test eden tasarımcı, lifleri iplik, ip, kumaş ve hatta bir sandalyeye dönüştürürken, tohumları keten tohumu yağı ve bununla birlikte tamamen izlenebilir, yerel kaynaklı bir linolyum versiyonu yapmak için kullandı. Dzek ile yapılan iş birliği, bu araştırmayı yeniden canlandırma ve Flaxwood şeklinde gerçek bir satılabilir ürüne dönüştürme fırsatı sundu.

Geleneksel linolyum jüt kumaş astar üzerine uygulanır ve dev şeritler halinde kürlenmesi için asılırken, Meindertsma'nın versiyonu bir kalıp ve basınçlı pres kullanılarak, altlığa gerek kalmadan şekillendiriliyor. Ayrıca, linolyumun farklı renk ve desenlere bürünmesine yardımcı olmak için geleneksel olarak kullanılan fosil türevli kaplamalar ve pigmentler de ortadan kalkmıştır. Dzekciorius, “Sürecimiz çok daha kolay işliyor,” dedi. “Çok daha az enerji kullanıyoruz.”

Linolyum

Yine de, Flaxwood'un mevcut versiyonu bitmiş bir üründen ziyade bir başlangıç noktasıdır, çünkü ham maddeler zemin kaplama üreticisi Forbo'nun endüstriyel üretiminden alınmıştır. Bunun yerine nihai amaç, tamamen yerel malzemeler kullanılarak üretilen ve dolayısıyla tamamen izlenebilir bir linolyum yaratmaktır. Bu sayede tarif, farklı malzemelerle özelleştirilebilecek, Hollanda turbalıklarından elde edilen hasır otu ve kamış gibi daha hızlı yenilenebilir bitkiler ya da farklı ağaçlardan elde edilen odun tozu kullanılarak karoların rengi ince bir şekilde değiştirilebilecektir.

Linolyum

Dzekciorius, “Linolyum doğası gereği inanılmaz derecede sürdürülebilir bir malzeme,” dedi. “Ancak üzerinde iyileştirme yapmak için alan var.” “Malzeme kaynağı olarak daha hızlı büyüyen yenilenebilir kaynakları kullanmak daha iyi. Ayrıca başka estetik sonuçlara da yol açıyor, bu da onu gerçekten ilginç kılıyor.”

Meindertsma'nın reçete ile daha önce yaptığı birkaç çalışma da enstalasyonun bir parçası olarak sergilendi. Örneklerden biri öğütülmüş eski kiremitlerle renklendirilmiş, bir diğeri ise madenden çıkarılan tebeşir yerine yerel bir su arıtma tesisi tarafından filtrelenen atık kalsiyum karbonat kullanılarak yapılmıştır. Tasarımcı, “Yani aslında madencilik yapmanıza gerek yok, bir atık akışı kullanabilirsiniz,” diye açıkladı. “Ve zaten endüstriyel olarak sudan çıkarılmış durumda. Yani bunu kullanmak gerçekten sorun değil.”

Ayrıca, malzemeye daha fazla sertlik kazandıran ve linolyumun bir ahşap parçası gibi zımparalanmasına, kesilmesine ve öğütülmesine olanak tanıyan daha fazla kalınlık deneme potansiyeli de vardır. Dzekciorius, “Bu boyutsallığa sahip olabilir ki bence bu, insanların bugün onunla ilişkilendirdiği şeye gerçekten zıt.” dedi. “MDF'ye benzer bir yoğunluğa sahip olabilir,” diye ekledi. “Herhangi bir yapıştırıcı olmadığı için böyle bir şeye göre potansiyel olarak büyük bir gelişme olabilir.”

Linolyum

Ancak Meindertsma, tam potansiyeline ulaşabilmesi için bu malzemeye verimli bir kapalı döngü geri dönüşüm sisteminin eşlik etmesi gerektiğini, böylece sonsuza kadar kullanımda kalabileceğini savunuyor. Dzekciorius, “Sürekli form değiştiren bir nesne - bu benim en büyük hayalim olurdu.” dedi.

Son yıllarda bir dizi başka tasarımcı da linolyumun sürdürülebilir niteliklerini yeniden değerlendirmeye başladı. Bunlar arasında, malzemeyi vegan deri alternatifi oluşturacak şekilde uyarlayan Don Kwaning ve tek bir linolyum tabakasından bir dizi kendinden destekli mobilya parçası yapan Eindhoven mezunu Lina Chi de yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)