EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Sürdürülebilir Tasarımın Örneklerinden, 100 Mount Street

100 Mount Street /SOM

North Sydney'in kalbinde yer alan 100 Mount Street, kentin gelişmekte olan kuzey ticaret bölgesinin en son üyelerinden. İnovatif çapraz destekli dış iskelet yapısı ve cam duvarı ile kule, Sydney'in mimari ve yapı mühendisliğindeki kusursuz duruşunu bir kez daha anımsatıyor. 

35 katlı bu ofis kulesi, Sydney Limanı, Sydney Opera Binası ve Sydney Liman Köprüsü'nün panoramik manzaralarını sunuyor.

Zemin katta ticari bir lobi, kafeterya ve bir restoran da dahil olmak üzere bir dizi açık alan bulunuyor. Dokuz metrelik cam duvar bu alanları dış unsurlardan koruyor. Halka açık peyzajlı plazadan geçen merdivenler ve yürüyüş yolları ziyaretçilerin caddedeki yeni perakende satış alanlarına erişimini sağlıyor.

Kuzey ve güneydeki sütunsuz altı metrelik alanlarıyla kulenin iç kısmı gün ışığı ve açık havadan maksimum fayda edilecek şekilde tasarlanmış. Yüksek performanslı, kapalı dış cepheyse ışık ve parlaklık kontrolünü otomatik olarak ayarlamaya olanak tanıyor. Soğutulmuş kiriş sistemleri binanın ayak izini azaltan özelliklerden biri. Sürdürülebilir tasarımın örneklerinden olan 100 Mount Street, Avustralya Yeşil Yıldız ve Avustralya Ulusal Yapı Çevre Değerlendirme Sistemlerinden 5 yıldız almayı hedefliyor.Architects: Skidmore, Owings & Merrill LLP
Alan: 52160 m²
Sene:
2019
Fotoğraflar:
Brett Boardman Fotoğrafçılık


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)