Sürdürülebilir Tasarlanmış Bir Hafta Sonu Kaçamak Evi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hong Kong merkezli tasarım stüdyosu Minus Workshop, sürdürülebilirlik konusunda tutkulu bir çift için bir daireyi tamamladı. Öncelikle girişimci olan mal sahipleri, çevre dostu malzemelerden yapılmış çok amaçlı özel bir merkeze ve Hong Kong topluluklarına yardım etmek için bir etkinlik alanına ihtiyaç duyuyordu.

Geometrik desenlerle tanımlanan mimarlar, mekansal unsurları bir dizi daire içinde iç içe geçirdi. Çift tonozlu dairesel giriş kapısından yeşilliklerle kaplı tam boy dairesel aynaya kadar daireler ve kıvrımlar giriş tasarımına dramatik bir dokunuş katıyor. Ağır çakıl taşlı zemin, dokunma hissine yardımcı olur ve konukları deneyimsel bir yolculuğa davet eder.

Sürdürülebilir Tasarlanmış Bir Hafta Sonu Kaçamak Evi

Oturma odası doğal ışık, parlak ve dokulu açık tonlu sıva duvarları ile sürdürülebilir yaşamın ruhunu temsil ediyor. Alan küçük dekoratif tavan düzenlemeleri ile gizli bir bölme oluşturan, görkemli bir kemer şeklinde işlenmiş engelleyici bir kirişle organik olarak bölünmüş. Çeşitli odalar arasında geçiş unsuru olarak kemerlerin kullanılması hava konveksiyonuna da izin verir.

Sürdürülebilir Tasarlanmış Bir Hafta Sonu Kaçamak Evi

Bol gün ışığı ve yuvarlak balkon insanları çevreleriyle yeniden birleştiren, deniz manzarasını çerçeveler. Merkezi şömineli kavisli bir kanepe ve mutfağa bağlı organik bar, şıklık ve çok yönlülüğü yansıtıyor. Ayrıca iç tasarım iç mekan bitkilerinin, gömme ortam aydınlatmasının, metalik vurguların ve organik formların ve dokuların kullanımını örnekleyerek bir stil duygusu uyandırır.

Sürdürülebilir Tasarlanmış Bir Hafta Sonu Kaçamak Evi

Ev sahibinin misafirperverliğini gösteren sıcak bir dokunuş, geri dönüştürülmüş mozaik karodan yapılmış tuvalet dekoruymuş. Yemek odasında geri dönüştürülmüş duvar kağıdı ve sürdürülebilirliği mekansal olarak anlatan bir tür deniz kabuğu boyası bulunur. 

Sürdürülebilir Tasarlanmış Bir Hafta Sonu Kaçamak Evi

Özetle tasarım önemliliği, sürdürülebilirliği ve zarafeti zahmetsizce kapsamlı bir hafta sonu evinde birleştiriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)