Sürdürülebilir Yeşil Yapılar Nedir? "Bi House Nha Trang / Pham Phu Son Architects"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Sürdürülebilir yeşil yapı Bi House Nha Trang, Nha Trang şehir merkezinin yaklaşık 5 km güneyinde, bitki örtüsünün ve doğal yeşil alanın yoğun beton inşaatla azaldığı, nüfusu artan ve hızla gelişen bir banliyöde yer alıyor. Yeşil mimari ruhu göz önünde bulundurularak, sürdürülebilir mimari proje Bi House Nha Trang'in tasarımı, sürdürülebilir bir inziva ve doğayı eve getirerek insanlığın gezegen üzerindeki etkisine karşı koymaya yardımcı oluyor. 

Sürdürülebilir yeşil yapı 80 m2 alan üzerine inşa edilen Bi House, bina genelinde dikey yeşil alanları örerek ve yeniden düzenleyerek bol miktarda doğal yeşil alana kavuşuyor. Bu ısıya, gürültüye ve toza karşı doğal bir bariyer oluşturarak eve farklı bir görünüm kazandırıyor. Sürdürülebilir mimaride kullanıln pasif sistemlerden doğal havalandırma, sürekli olarak orta Vietnam'ın sıcaklığından etkilenen bu bölgede sürdürülebilir enerji mimarisi için bir önceliktir. Bunu başarmak için çeşitli çözümler uygulanmış.

Sürdürülebilir mimari proje örneği Bi House'un en üst katındaki ebeveyn yatak odası çim çatı ile ısıdan korunuyor. Öğleden sonra en fazla ısıyı emen orta kattaki iki yatak odası için, iki odayı ayıran derin bir hendek oluşturulmuş birinci kattan terasa bir havalandırma boşluğu yaratılıp ve  ısıyı azaltmak için ikinci bir duvarla ısı radyasyonu engellenmiş. Kümedeki hava akışına ve ısı radyasyonuna yardımcı olmak için evler arasındaki merdiven alanının arkasında ve üstünde yatay olarak iki havalandırma var.

Ayrıca sürdürülebilir mimari projede çevreleyen yeşil bahçe, doğal serin havaya ek bir destek sağlıyor. Sıcaklık kontrolüne ek olarak, aydınlatma da iyi düşünülmüş. Cam paneller, binaya doğal ışık getirmek ve güç tüketimini en aza indirmek için tüm odalarda farklı konumlarda esnek bir şekilde kullanılıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)