EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​The Power Station​: Endüstriyel Anlayışı Geleneksel Ş̧ekilde Yansıtan Bir Bina​

Endüstriyel anlayışı geleneksel bir şekilde yansıtan binaya, ahşap ve çinkonun bir arada kullanılmasıyla aynı zamanda çok çağdaş bir görünüm kazandırılmış. Yüksek tavanlar ve geniş alanlar sayesinde proje her çeşit sergi, fuar, konser ve gösteri etkinliklerinin yapılmasına imkan sağlıyor.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 2013 yılında inşaatı tamamlanan New Power Station binası eskiden gemilerin yanaştığı doğal bir limanda yer alıyor. İlk olarak 1900’lü yıllarda inşa edilen bu eşsiz yapı uzun süre kullanılmadığından yeniden Power Station olarak hayata döndürülmesi için Erginoğlu & Çalışlar’a sunulduğunda sadece bir restorasyon projesiydi. Daha sonra eklenen ek bina ile konsept daha genişledi ve kültürel aktivitelerin yer alacağı bina, yerel halkın ziyaretine açık bir hale geldi. 

The Power Station isimli yeni bina bir köprü ile bağlanan iki farklı bölümden oluşuyor. Endüstriyel anlayışı geleneksel bir şekilde yansıtan binaya, ahşap ve çinkonun bir arada kullanılmasıyla aynı zamanda çok çağdaş bir görünüm kazandırılmış. Yüksek tavanlar ve geniş alanlar sayesinde proje her çeşit sergi, fuar, konser ve gösteri etkinliklerinin yapılmasına imkan sağlıyor.

Erginoğlu & Çalışlar, 9 ülkeden 348 aday projenin katıldığı 2016 Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nde finale kadar yükseldikleri bu proje ile ilk 20’de yerini aldı. Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar projenin başarısının Azerbaycan’daki mimari anlayışını olumlu yönde etkileyecek olmasının etkili olduğunun altını çiziyor.

39 yıldır gerçektleştirilen Ağa Han Ödülleri yalnızca bireysel binalar için değil, tüm Müslüman ülkelerinde hayata geçirilen mimari projelerin katılımıyla gerçekleşiyor ve ödüller mimarların yanı sıra, işveren, mühendis, belediye ve inşaat firmalarına da veriliyor. 

Geçtiğimiz yıl German Design Council tarafından verilen Iconic Awards’un kazanan projelerinden biri olan “New Power Station”, bu yıl gerçekleşecek Ulusal Mimarlık Ödülleri’nin de adaylarından biri.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)