The Ritz-Carlton, İstanbul Enerji ve Su Tüketiminde İsrafı Önlüyor

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden The Ritz-Carlton, İstanbul, enerji ve su tüketiminde kullandığı akıllı sistemler ile su israfında yüzde 50, elektrik sarfiyatında ise yüzde 30 oranında tasarruf sağlıyor. Otel, uluslararası tasarruf kriterlerini gösteren Yeşil Yıldız almak için de başvurunun sonuçlanmasını bekliyor.

Yatırımlarında enerji ve su kaynaklarının verimli kullanılması ilkesini daima göz önünde bulunduran The Ritz-Calton, İstanbul, otele entegre edilen sistemlerle maliyetlerinde de önemli miktarlarda tasarruf sağlıyor.

The Ritz-Carlton, İstanbul Genel Müdürü Can Göktaş, 11-18 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada; otelin akıllı otomasyon sistemleri ile yönetildiğini, su ve elektrik enerjisinin en verimli şekilde kullanıldığını söyledi. Göktaş, yapılan düzenlemelerle tasarruf kriterlerini belirleyen Yeşil Yıldız’a da aday olduklarını ifade ederek “Yeşil Yıldız, elektrik kullanılan cihazlara, ısıtma ve soğutma sistemlerine, temizlik araçlarına, harekete duyarlı aydınlatma sistemlerine, organik atıkların ayrıştırılmasına, tek kullanımlık çatal, bıçak, kaşık kullanımına ve ofisteki kağıt tüketimi kadar birçok konuda düzenleme getiriyor. Misafirlerimize azami konforu sunarken, verimliği de göz ardı etmiyoruz” dedi.

“Sudaki israfı yüzde 50’ye varan oranlarda düşürdük”

Enerji ve su sistemlerinde yapılan düzenlemelerle israfı önlediklerini belirten The Ritz-Carlton, İstanbul Genel Müdürü Can Göktaş, “Musluklara takılan perletörler sayesinde su kullanımında yüzde 30-50 civarında tasarruf sağlıyoruz. Suyun hacmini arttırarak basıncını düşüren sistem ile israfın önüne geçiyoruz. Ayrıca temizlik amaçlı kullanılan deterjan ve sabun artığı miktarını da düşürerek olası tahribatları en aza indiriyoruz” diye konuştu.

Elektrik tüketiminde yüzde 30 tasarruf sağlanıyor

The Ritz-Carlton, İstanbul’da odalara kurulan otomasyon sistemi ile elektrik tüketiminde yüzde 30 tasarruf sağlanıyor. Sistem misafirlerin konforunu üst seviyede tutarken, aynı zamanda tüketimi de optimum seviyeye indiriyor. Isınma ve soğutmada A sınıfı yüksek enerji verimliliği sağlayan klimalar kullanılıyor. Klima sistemleri akıllı termostatlar ile kontrol ediliyor. Odalarda akıllı aydınlatma sistemleri yer alıyor. Yapılan tüm bu düzenlemelerle misafirlerin memnuniyeti artarken, işletme giderleri de minimize ediliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)