Yerel Malzemelerle İnşa Edilen Ritz-Carlton

Güney Afrikalı mimarlık stüdyosu SAOTA, yeni Ritz-Carlton Residences by Marriott International için tasarımına bazı sürdürülebilir özellikleri dahil etmeyi seçti. Bodrum'da bulunan otel, inşaatında şantiyeden toplanan taşları, dış mekanlarında ise doğal peyzajı kullandı.

Mülk, muhteşem Ege Denizi ile çevrili bir sahil tatil kasabasında 126.000 metrekarelik özel bir yarımada üzerinde kuruludur ve bölgedeki ilk müstakil konutlara sahiptir. Tasarımcılara göre, genel estetik “geleneksel anadilin çağdaş bir yorumu”. Tasarımı, kaleleri ve müzeleriyle tanınan bölgenin mimari ve çevresel özellikleriyle uyumlu hale getirmeyi umuyorlardı. Kurgulanan plan, ulaşımdan kaynaklanan emisyonları azaltmak için şantiyeden çıkarılan özel malzemeleri kullanmak üzerine ilerletildi. Ekip, özellikle inşaat için sahadan taş kullandı ve açık yeşil alanlarda yerel bitkileri tercih etti.

Tasarımcılar bir basın açıklamasında,” Formları peyzajda görsel olarak baskın beyaz küpler olarak ifade etmek yerine, binaların kütleleri genel formun görsel etkisini yıkmak için malzemelerle ifade ediliyor " dedi. “Tasarım, genel olarak uyumlu bir estetik oluşturmak için dikkatlice orantılı güçlü doğrusal formlar içeriyor.”

Masif taş duvarlar sadece binalar boyunca enerji verimliliğini arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda gürültü transferini ve ılımlı ısı kazancını da azaltıyor. Ayrıca her villa, rüzgârın yönüne bağlı olarak dış mekanlar ve yaşam alanları düşünülerek bölgenin iklimi göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Oturma odaları, açık teraslara açılır ve sitenin doğal topografyasını takip ederek panoramik manzaralar sunar.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)