Tiran'daki Fuar Arnavutluk Merkezi'nin Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Uluslararası bir yarışmanın ardından Steven Holl Architects, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yapılacak Expo Albania kongre merkezi ve oteli projesinin galibi olarak seçildi. Steven Holl Architects, sanatçı Agnieszka Kurant, Atelier 4, Atelier Markgraph, Stoss ve Arup'tan oluşan kazanan ekip, sanatçı Agnieszka Kurant'ın "End of Signature" projesinin devamı niteliğinde, yerel Tiran topluluklarından imzalar toplayarak bunları tek bir dolaşan çizgide birleştiren yinelemeli bir süreç öneriyor.

Projenin kendine özgü imajı Agnieszka Kurant ile yapılan iş birliği tarafından yönlendirilmiş olup, mimarisi imza çizgisinin ifade ettiği ritme göre modellenmiş. Bu şekil aynı zamanda, mühendislik ürünü ahşabın kendine has malzeme özelliklerinden yararlanarak CLT çatı makaslarının şekillerini de bilgilendiriyor.

Fuar Arnavutluk

Geliştirme, her ikisi de destekleyici olanaklara sahip büyük ölçekli bir kongre merkezi ve bir otel olmak üzere iki yapıdan oluşuyor. Fuar merkezi cephesinde çizgiyi sergilerken, otel daha ince bir görüntü sunuyor ve benzer eğrilikleri yükseklikten ziyade planında ifade ediyor. İkisi arasında, geri dönüştürülmüş yağmur suyundan oluşan büyük bir yansıtma havuzu her iki yapıyı da yansıtıyor.

Fuar Arnavutluk

Yüksek ekolojik standartlar da tasarıma entegre edilmiş, jeotermal ısıtma ve soğutma tüm binada kullanılmış. Beyaz güneş kiremitleri enerji üretimine katkıda bulunurken çatı pencereleri de doğal ışığın mekana girmesini sağlıyor. Etkinlikler sırasında, bu çatı pencereleri planlanan çeşitli etkinliklere uyum sağlamak için kapatılabilir ve karartılabilir. Ayrıca, inşaat sırasında kazılan toprak, peyzajı yeniden doğallaştırmak amacıyla akustik tampon görevi gören höyükler oluşturmak için kullanılacak.

Fuar Arnavutluk

Uluslararası alanda tanınan Steven Holl Architects ofisi de kısa bir süre önce Pennsylvania Üniversitesi için kampüsteki çeşitli sahne sanatları grupları amacına uygun ve esnek alanlar sunmak üzere tasarlanmış yeni bir bina olan Öğrenci Sahne Sanatları Merkezi için tasarımlarını açıkladı. Ofis ayrıca, İtalya'nın Abruzzo kentindeki Gran Sasso bölgesi için hazırladığı, turistleri ve dağcıları İtalyan sıradağlarını keşfetmeye teşvik etmek amacıyla tasarlanan planını da açıkladı.

Fuar Arnavutluk

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)