Cebra'nın Sürdürülebilir Mimari Tasarımı "Tiran Dağı"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Cebra'nın Kazandığı Bir Teklif 

Arnavutluk'un başkentinin silüetini yeniden tanımlamak için CEBRA'nın kazanan 'Tiran Dağı' tasarımı… Danimarkalı mimarlık firması CEBRA, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Arnavutluk dağlarından ilham alan yeni bir dönüm noktasının tasarımına layık görüldü. Tamamlandığında 'Tiran Dağı' basamaklı kulesi şehrin tam kalbinde yer alacak. Böylece ulusun kimliğini ve kültürel mirasını yücelten tanınabilir bir mimarlık eserinin tanıtılması öngörülüyor.

Tiran Dağı

CEBRA Arnavutluk Başbakanı, Tiran Belediye Başkanı, uluslararası üne sahip dört mimar ve müşteri Nova Construction 2012'den oluşan uluslararası bir jüri tarafından sürdürülebilir mimari proje yarışmanın galibi ilan edildi. Brifte son yıllarda bir dönüşüm geçiren başkent için yeni bir kentsel simge haline gelecek 185 metre yükselen çok işlevli bir kule tasarlanması istendi.

Tiran Dağı Sarp Doğadan Çıkıyor

Tiran Dağı

CEBRA'nın özgün mimarisiyle sürdürülebilir mimari örneklerden Tiran Dağı'nın Arnavutluk'taki en yüksek bina olması bekleniyor. Mimarlar doğal yer şekillerinin sarp kayalıklarını ve bitki örtüsünü yeniden yaratmak için başkenti çevreleyen Skanderbeg dağlarına yöneldi. Cephe rustik taş yüzeylerle kaplanmışken genel hacim kesilmiş bir kaya yüzünü akla getiriyor.

CEBRA'nın Kurucu Ortağı ve Mimarı Mikkel Frost jeolojik etkilere dikkat çekiyor. Frost "Dağlar doğanın en etkileyici özelliklerinden biridir. Onlar sonsuz hayranlık uyandıran ve güzel, orijinal yer işaretleridir. Ana ilham kaynağımız olarak Arnavutluk dağlarını kullanarak Arnavutluk'un yerel tarihine, kültürel mirasına ve kimliğine dokunuyoruz." dedi. 

Şehir İçin Kentsel Bir Oturma Alanı 

Tiran Dağı

CEBRA sürdürülebilir mimari örneklerden Tiran Dağı ile başkente bir dizi çok işlevli program sunuyor. Buna konut, perakende, butik otel, iş alanı, ofisler ve otopark tesislerinin yanı sıra restoran ve kafeler de dahil.

Sürdürülebilir mimari projenin şehrin Opera Binası'na ve Ulusal Tarih Müzesi'ne yakınlığı halka açık programların sokaklara nasıl taştığına özel dikkat gösterilmesini gerektiriyor. Ekip kafelerin, mağazaların ve ortak alanların "canlı ve aktif bir birinci kat deneyimi yarattığını" ve arsayı çevreleyen mevcut parkla birlikte bir "kentsel oturma alanı"' oluşturduğunu belirtiyor.

Frost "Bu ikonik dönüm noktası Tiran'ın sürekli değişen kentsel dokusu ile doğal çevresi arasında zarif bir bağlantı oluşturacak. Bir kule ve bir dağ ile yerel olarak dayanak noktası haline gelmiş uluslararası bir tipoloji arasında bir mimari melez…" dedi. 

Azaltılmış Çevresel Etkisi

Tiran Dağı

Ekip binanın karbon ayak izini en aza indirmeyi ve tasarım anlatısını sağlamlaştırmayı amaçlıyor. Mimarlar "Sürdürülebilir mimari örneklerden Tiran Dağı öncelikle doğal taş gibi yerel kaynaklı malzemelerden inşa edilecek. Ayrıca binanın mekanik soğutma ihtiyacının en aza indirilmesi ve dağ yamaçlarındaki teraslarda bölgenin biyolojik çeşitliliğine de destek olacak yerli bitkilerin seçilmesi çalışılmıştır." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)