On Üç Küpten Oluşan Bir Kule

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
HORA VERTIKALE: TİRAN İÇİN DİKEY BİR YERLEŞİM

HORA VERTIKALE

Portekizli mimarlık stüdyosu OODA, Tiran'ın silüetini yeniden tanımlayacak, kümelenmiş bir cepheye sahip benzersiz bir yığma kule olan Hora Vertikale'nin tasarımını kısa süre önce tanıttı. Yer üstünde 55.000 m²'lik bir alana ve 140 metre yüksekliğe sahip olacak kulenin ilk etabına yeşil ışık yakıldı ve inşaatın önümüzdeki ilkbaharda başlaması planlanıyor. Arnavutluk'un başkenti için çığır açan bir proje olma vaadinde bulunan Hora Vertikale, eski Arnavutça'da 'Hora' olarak adlandırılan dikey bir yerleşim yeri sunuyor. Yüksek konut yapılarının ötesinde, yeni bir park ve bir dizi olanak sakinlere ve ziyaretçilere açık olacak. Proje, genişleyen yeşil bir şehir içinde benzersiz bir dikey yerleşim öngörerek yerel toplumla etkileşim kurma hedefini genişletiyor.

OODA KENTİN KARMAŞIK KENTSEL DOKUSUNDAN YARARLANIYOR

HORA VERTIKALE

Hora Vertikale ile Tiran'ın hareketli doğasını yansıtmaya çalışan OODA mimarları, sürdürülebilirliğe güçlü bir vurgu yapıyor. Arnavutluk'tan yerel olarak temin edilen malzemelerin kullanımı sadece karbon ayak izini en aza indirmekle kalmıyor, aynı zamanda yerel ekonomiyi de destekliyor. Tasarım, kuleleri ikonik simgelere dönüştürmeyi amaçlayarak kentsel ve kırsal unsurları bütünleştiriyor. Bu yapılar anıtsal bir varlık vadederken, hepsi benzersiz yükseltilere ve şehrin farklı bakış noktalarından değişen perspektiflere sahip, belirgin bir şekilde yerel olan bir atmosfer hedefliyor. Uzaktan bakıldığında Hora Vertikale'nin binaları, Tiran'ın karma dokusunun soyut bir sembolü olan farklı yükseltiler ortaya koyuyor. Yakından bakıldığında, kompozisyonlar ana yoldan arkadaki parka doğru geri çekildikçe projenin eğlenceli etkileşimi belirginleşiyor.

ÜST ÜSTE DİZİLMİŞ ON ÜÇ KÜPTEN OLUŞAN BİR KULE

HORA VERTIKALE

Soyutlama ve sentezi temel araçlar olarak kullanan OODA, Hora Vertikale ile Tiran'ın eşsiz niteliğine özel bir yorum getirmeyi amaçlıyor. Projenin tamamı her biri Tiran'daki çoğu binanın ortalama yüksekliği olan, yedi katı kapsayan yedi farklı küp tipi kullanılarak tasarlanmış. Her bir küp sanatla ilgili benzersiz bir konsepti temsil ediyor ve yerel dokulardan esinleniyor. İlk bina aşaması, her biri üç farklı yükseklikte 22,5 metreye 22,5 metre ölçülerinde on üç küpten oluşuyor. Bu planlı düzenleme, kompozisyona akışkan ve dinamik bir profil kazandırarak Hora Vertikale'nin Tiran'ın mimari peyzajında bir dönüm noktası haline gelmesine zemin hazırlıyor.

HORA VERTIKALE

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)