Uruguay’da Dünya Salgın Anıtı Üzerinde Çalışılıyor

Güney Amerikalı mimarlık firması Gómez Platero, Uruguay’da inşa edilmek üzere hazırladıkları ve Covid-19 kurbanları hatırasına hayata geçirilmesi planlanan anıt projelerinin detaylarını paylaştı. Dünya Salgın Anıtı, Uruguay kıyılarında, suyun üzerine inşa edilecek, heykelvari yapı büyük ebatlara sahip, yuvarlak bir forma sahip olacak.

Platero’nun tasarımının amacı, ziyaretçilere duyumsal bir tecrübe yaşatırken salgın kurbanlarını anacakları güvenli bir alan temin etmek. Firmanın açıklamasına göre inşa edilmesi durumunda proje, Covid-19 kurbanlarına adanmış en büyük anıt olacak. Projenin yöneticisi de olan Martín Gómez Platero mimarinin söz konusu dünyayı değiştirmek olduğunda etkili bir araç olduğunu söylüyor ve ekliyor “Duyu ve hatıraları canlandırma yetisine sahip böylesi bir anıt yaratarak tıpkı salgın gibi biz de ziyaretçilerimize inanılanın aksine insanların doğa karşısında ne kadar çaresiz olduğunu anımsatabiliriz.”

Yuvarlak biçimde tasarlanan platforma ulaşan uzun bir yaya yolu ile kıyıya bağlanacak yapının ortasında 10 metre genişliğinde bir boş alan bulunacak. Bu boş alan sayesinde kaya ve dalgaların görülebilir olması planlanıyor.

Yapının içbükey yüzeyi betondan yapılırken, dışı bakım gerektirmeyen, dayanıklı bir materyal olan Corten çeliği ile kaplı olacak.

Kent yaşamından hem görsel hem de işitsel anlamda izole bir ortam sunacak olan anıt yapı, ziyaretçilerin doğa içinde yer alan bir ortamda bulunmasını öngörüyor. Sosyal mesafe kurallarına uyularak aynı anda 300 kişiyi ağırlayabilecek olan mekanın karbonayak izini düşürmek için önce atölye ortamında inşa edilip, daha sonra alanda birleştirilmesi planlanıyor.

Mimari firmanın Uruguay hükümetiyle uygun mekan konusunda görüşmelere devam ettiği, bir yandan büyük bir kitleye hitap edebilecekken diğer yandan da çevre üzerinde en az etki yaratacak bir alanda çalışmayı gerçekleştirmek istediği biliniyor. Uygun konum bulunduktan sonra projenin 6 aylık bir zaman diliminde gerçekleştirileceği hesaplanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)